W niektórych przypadkach chrapanie jest tak głośne, że można je usłyszeć na drugim końcu domu lub mieszkania. Chrapanie to powszechna przypadłość, która dotyka wielu ludzi niezależnie od płci, wieku i miejsca zamieszkania. Pigmeje, Aborygeni czy Eskimosi również chrapią. Jednak czasami chrapanie może powodować choroby. Dlaczego chrapiemy, jakie są tego przyczyny i co można z tym zrobić? Wyjaśniamy!
Co to jest chrapanie?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się budowie anatomicznej górnych dróg oddechowych człowieka. Irytujący dźwięk chrapania to nic innego jak wibracje ścian gardła i tkanek miękkich górnych dróg oddechowych. Z kolei drgania powstają wskutek różnicy ciśnień wywołanych podczas pobierania powietrza, które napotyka na swojej drodze zwężenia, a nawet niedrożności.
Sen kojarzy się z relaksem i przyjemnym odprężeniem, a to oznacza, że w jego trakcie niemal wszystkie mięśnie zachowują się podobnie, czyli wiotczeją. Podobnie jest z mięśniami i tkankami miękkimi znajdującymi się w obrębie szyi. W rezultacie dochodzi do rozluźnienia języka, języczka i podniebienia miękkiego oraz zwężenia cieśni gardła, co stwarza dogodne warunki do zmniejszonego przepływu powietrza i wibracji tkanek. Finalnie wiąże się to z uporczywym chrapaniem, które potrafi uprzykrzyć życie bliskim czy wręcz obudzić osobę chrapiącą.
Przyjęło się, że chrapnie jest domeną starszych mężczyzn i tak w istocie jest, ponieważ statystycznie problem dotyczy średnio 40% mężczyzn i 20% kobiet. Natomiast w starszych grupach wiekowych te wartości rośną wyraźnie niekorzyść mężczyzn, osiągając odpowiednio 60% i 40%. Na taki stan wpływa budowa anatomiczna – mężczyźni mają więcej mięśni w obrębie szyi – oraz zmiany hormonalne – u kobiet w trakcie ciąży oraz po menopauzie występuje aż dwukrotny wzrost odsetka chrapiących.
Jakie są przyczyny i skutki chrapania?
Naturalnie zachodzące miany związane z wiekiem i płcią zwykle są bezpośrednią przyczyną pojawienia się chrapania. Jednak znaczenie mają też wady anatomiczne, które zwiększają ryzyko chrapania. Do najczęstszych zalicza się:
- obecność polipów w nosie i zatokach,
- krzywa przegroda nosowa,
- przerośnięte małżowiny nosowe,
- nieprawidłowy zgryz – tyłozgryz,
- dysproporcje w wielkości migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego,
- zbyt długi języczek oraz podniebienie miękkie,
- zwężenia w obrębie cieśni gardła.
Warto podkreślić, że styl życia i dbałość o zdrowie również może mieć wpływ nie tyle na wystąpienie, co spotęgowanie chrapania. Będą to m.in.:
- spanie na plecach,
- brak aktywności fizycznej,
- nadwaga i otyłość,
- chroniczne i nadmierne zmęczenie,
- zbyt częste stosowanie środków nasennych oraz uspokajających,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie wyrobów tytoniowych,
- spożywanie obfitej i ciężkostrawnej kolacji.
Chrapanie, mimo że jest uciążliwe dla otoczenia, niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych w postaci niewyspania, zmęczenia i ogólnego niedotlenienia organizmu. Zwykle oznaczają one obniżenie jakości życia oraz ryzyko wystąpienia szeregu chorób jak np.:
- obturacyjny bezdech senny,
- zaburzenia rytmu serca,
- nadciśnienie tętnicze (również płucne),
- niewydolność serca,
- cukrzyca,
- choroba niedokrwienna serca,
- udar mózgu.
Właśnie takie mogą być skutki zmniejszonego dostarczania tlenu podczas snu, a więc czasu, kiedy organizm powinien zwolnić obroty, uzupełnić wszelkie braki i zregenerować się po całym dniu aktywności. Skoro nie zawsze tak jest, chrapanie należy diagnozować (np. polisomnografia) i leczyć. Dlaczego? Okazuje się, iż długotrwałe zaniedbania w tej kwestii mogą przynieść bardzo negatywne skutki zdrowotne z ww. chorobami włącznie.
Jak zapobiegać chrapaniu?
Mimo że spanie na plecach może nasilać chrapanie, to kluczową kwestią będzie jakość i stan materaca i poduszki, ponieważ wielu ludzi zupełnie nie przykłada do tego wagi. A to duży błąd, ponieważ dobrze dobrany materac klasy premium wraz z ergonomiczną poduszką widocznie poprawia komfort snu, a nawet… zmniejsza ryzyko chrapania. Można też spać na boku, co jest zalecane osobom zmagającym się z chrapaniem, jednak przy wysłużonym materacu również i taka pozycja snu nie przyniesie pożądanych efektów.
Dlatego warto rozważyć materac Nucol Premium Firm, który wyróżnia się solidnością wykonania, ergonomią użytkowania oraz zastosowaniem innowacyjnych technologii. Obecność aż 11 stref komfortu oraz profilowanego rdzenia pozwala równomiernie rozłożyć ciężar ciała, redukując przy tym jego nacisk. Z kolei jednostki masujące systemu Nucol® pozwalają doświadczyć maksymalnego odprężenia. Hybrydowa budowa to połączenie wyselekcjonowanych pian (Aquapur®) elastycznie dopasowujących się do krzywizn ciała oraz modułów sprężynowych, które doskonale tłumią drgania. Za optymalne warunki termiczne odpowiadają kanały wentylacyjne wraz z odwracalnym topperem Revertop® wykorzystującym technologię Tecnofresh® – chłodno latem, ciepło zimą.
Komplementarną częścią zestawu jest poduszka Innogel Maxi o klasycznym kształcie. Wyposażona w termoregulację bazującą na technologii Gel Particles® Fresh, która zapewnia świeżość i komfort termiczny o każdej porze roku. Doskonałe dopasowanie do kształtu głowy i szyi zapewnia struktura piany Visco Innogel®, oferując wygodne podparcie dla górnych partii ciała.
Podsumowanie
Chrapanie w czasie snu to powszechny problem, który dotyczy zwłaszcza starszych mężczyzn, ale nie tylko. Za powstanie tej dolegliwości odpowiadają drgania ściany gardła i tkanek miękkich podczas oddychania oraz powstanie różnicy ciśnień spowodowanej utrudnionym przepływem powietrza. Co więcej, bezpośrednią przyczyną uporczywego chrapania są wady anatomiczne w obrębie szyi oraz styl życia. Skutki nieleczonego chrapania to m.in. obturacyjny bezdech senny oraz choroby układu krążenia czy cukrzyca. Ważne, aby poprawnie zdiagnozować problem chrapania i odpowiednio leczyć. Z kolei doskonałym uzupełnieniem leczenia będzie dobór komfortowego materaca i ergonomicznej poduszki.