Wpisz czego szukasz

Dlaczego mówimy przez sen?
22.01.2024

Dlaczego mówimy przez sen?

To bardzo ciekawe zjawisko będące wyrazem m.in. doświadczanych emocji. Obecne tempo życia jest coraz szybsze, więc kumulacja napięć i stresów może znaleźć ujście w bardzo intensywnym przeżywaniu snów, a w efekcie prowadzić do mówienia przez sen. Z pewnością wiele osób przynajmniej raz w życiu doświadczyło tego tajemniczego fenomenu, budząc się wskutek własnej „rozmowy” lub słysząc słowotok partnera. Dlaczego parasomnia występuje u większości ludzi i co się za nią kryje? Odpowiadamy.

Co to jest parasomnia?

Występowanie zjawiska mówienia przez sen prawdopodobnie jest związane z przeżywaniem silnych emocji i stresów w ciągu dnia, które objawia się koszmarami, wydawaniem dźwięków, krzyków czy nawet paraliżem przysennym oraz lunatykowaniem. Głównymi powodami mogą być wspomniane wyżej stres i emocje. Wskazuje się też na nadużywanie alkoholu i innych używek oraz zażywanie niektórych leków, w tym substancji psychoaktywnych. Jednak tak naprawdę dokładane przyczyny tego zjawiska nie zostały dotychczas w pełni poznane – w większości są to tylko przypuszczenia. Co ciekawe, mówienie przez sen dotyka najczęściej dzieci oraz nastolatków, choć osoby dorosłe czy seniorzy również mogą doświadczać parasomnii.

Jak objawia się parasomnia?

Wydawanie dźwięków podczas snu ma miejsce w obu fazach, czyli REM i nREM. Co interesujące, w czasie trwania tej pierwszej wydawane dźwięki są wyraźne i zrozumiałe dla odbiorcy, więc można usłyszeć o czym mówi osoba śpiąca. Natomiast w fazie nREM są to tylko urwane słowa, bełkot czy jęki, westchnienia lub ciche mamrotanie.

Ogólnie rzecz ujmując, z różnego rodzaju parasomnią zetknął się każdy człowiek czy to z autopsji, czy słysząc drugą osobę. Należy podkreślić, że mówienie przez sen może występować okazjonalnie (np. raz na miesiąc lub rzadziej), a także częściej (np. raz w tygodniu) lub niemal codziennie w zależności od nasilenia przypadłości. W związku z tym wyróżnia się trzy fazy nasilenia parasomnii:

  • lekka,
  • umiarkowana,
  • ciężka.

Skutki parasomnii

Jeżeli doświadczanie parasomnii własnej, partnera lub innego domownika występuje często i jest intensywne, a do tego towarzyszą mu inne zaburzenia snu, to zdecydowanie warto zasięgnąć porady lekarskiej. Przewlekła parasomnia może zaburzać jakość snu oraz przyczyniać się do niewyspania i spadku energii. A to już wystarczający powód do tego, aby zadbać o własne zdrowie. Na początek na przykład poprzez zapewnienie sobie komfortowego materaca, który można najpierw przetestować w salonach Gomarco.

Lepsza jakość snu dzięki Gomarco

Niewątpliwie zdrowy i komfortowy wypoczynek jest na wagę złota, dlatego nie warto eksperymentować czy stawiać na półśrodki. Porządny i solidny, a do tego niebywale wygodny materac to podstawa zdrowego snu i regeneracji zarówno ciała, jak i duszy. Dzięki produktom Gomarco nocny wypoczynek może stać się bardzo przyjemnym doświadczeniem – warto zwrócić uwagę na dwa materace Supreme Soft i Zeltia.

Osoby lubiące nowoczesną stylizację oraz obecność wysokiej jakości materiałów z pewnością docenią materac Supreme Soft z linii Supreme. To elastyczny i dwustronny model, który dostarcza wyjątkowego komfortu oraz posiada wydajny system wentylacyjny, co jeszcze bardziej optymalizuje mikroklimat snu. Warstwa wykonana dedykowanych sprężyn typu SpringSac® doskonale izoluje ruch oraz zapewnia kręgosłupowi sprężyste podparcie. Natomiast zadaniem opatentowanych pian Visco Titanium Gel® zawierających żelowe mikrokapsułki jest idealne dopasowanie się kształtu tafli do budowy anatomicznej ciała, co przekłada się na wyjątkowy komfort. Średnia twardość oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała zapewni dogodne warunki do zdrowego snu.

Materac Zeltia z kolekcji Alma to odpowiedź na bardzo wysokie wymagania i potrzeby osób, które cenią najwyższy komfort podczas snu. Model ten istotnie wyróżnia się zdolnością adaptacji i pamięci kształtu dzięki zastosowaniu innowacyjnej piany Visco Titanium Gel®. Bazą odpowiadającą za sprężystość i komfort jest warstwa mikrosprężyn korzystająca z technologii Nanosac®.

Z kolei niezwykła miękkość to zasługa obecności aż 7 stref komfortu ComfortSac® oraz rekordowych 36 cm grubości, które czynią materac Zeltia jednym z najbardziej komfortowych produktów dostępnych w segmencie premium. Do tego należy dodać zdolności termoregulacyjne i wentylacyjne dzięki zastosowaniu REVER TOP® – dającemu optymalne warunki termiczne w zależności od zmieniającej się pory roku. Ponadto materac Zeltia wyróżnia się wzmocnioną ramą oraz właściwościami antyroztoczowymi, co poprawia bezpieczeństwo i ergonomię jego użytkowania.

Podsumowanie

Mówienie przez sen ułatwia przeżywanie silnych emocji, które człowiek doświadcza po stresującym wydarzeniu. Sporadyczne przypadki parasomnii są całkowicie naturalne i nie powinny dawać powodów do niepokoju. W końcu życie jest pełne emocji, a ważnych momentów zwykle w nim nie brakuje. Ludzka psychika radzi sobie z nimi w różny sposób, w tym przez mówienie przez sen. Jeśli duży stres i równie intensywne emocje towarzyszą człowiekowi na co dzień, to jest duża szansa, że będzie cierpiał z powodu ciężkiej parasomnii, która nie tylko zaburza wypoczynek osoby mówiącej, ale i partnera bądź też innych domowników. Wówczas warto udać się do lekarza. Mimo wszystko dobrym pomysłem będzie również posiadanie komfortowego materaca Gomarco, który pozwoli zregenerować siły i zadbać o narząd ruchu.