Wpisz czego szukasz

gomarco-jak-dobrac-odpowiednia-poduszke
22.11.2022

Jak dobrać odpowiednią poduszkę do naszych potrzeb?

Pojawienie się wielu dolegliwości bólowych, nieprzyjemnych napięć mięśniowych czy bólów głowy o nieznanym pochodzeniu może być wynikiem niedopasowania poduszki i materaca do naszego ciała. Dlatego dziś postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim zakupimy poduszkę, aby była nie tylko miła w dotyku, ale także prawidłowo podpierała głowę, szyję i kark.

Pozycja snu a wybór poduszki

Nie ulega wątpliwości, że ulubiona pozycja snu ma kolosalny wpływ na to, jakiej poduszki będziemy potrzebować, by nasz nocny wypoczynek był naprawdę komfortowy oraz wpływał korzystnie na górne partie ciała. Okazuje się, iż bardzo łatwo popełnić błąd, ponieważ pozycja może zmieniać się w zależności od stanu zdrowia, fazy snu, pory roku czy wieku. Z tego powodu, warto poprosić partnera/partnerkę w określeniu, w jakiej pozycji śpimy i obserwować swój organizm.

Warto zaznaczyć, że wybór poduszki nierozerwalnie wiąże się z wyborem materaca. Nie można dopuścić do sytuacji, aby te dwa elementy różniły się diametralnie pod kątem swoich właściwości, a więc m.in. twardości i wysokości. Może to bowiem prowadzić do zaburzeń w ułożeniu ciała, co w dłuższej perspektywie oznacza nie tylko dyskomfort, ale i problemy ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. W rezultacie bardzo dobrym pomysłem będzie jednoczesne dobranie zarówno solidnego materaca, jak i ergonomicznej poduszki. Tylko w ten sposób uda się zachować tak potrzebną równowagę oraz komfortowy sen.

Skoro już wiemy, że największy wpływ na wybór poduszki dostosowanych do naszych potrzeb ma określenie pozycji snu, sprawdźmy, jak każda z pozycji wpływa na dopasowanie najlepszego podparcia pod głowę.

Na plecach

W tej popularnej pozycji sprawdzi się poduszka o średniej wysokości, najlepiej płaska, której zadaniem będzie przejęcie całego ciężaru głowy oraz stabilne podparcie karku. Jej twardość również powinna być średnia, aby uniknąć zapadania się lub niepotrzebnego napięcia mięśni szyi. W tej pozycji liczy się zachowanie odpowiedniej odległości między głową a łopatkami, dzięki czemu pozycja kręgosłupa będzie prawidłowa, ułatwiając relaks i odprężenie całego ciała.

Na boku

Inaczej zwana embrionalną – to także bardzo popularna pozycja snu. Osoby preferujące takie ułożenie ciała powinny zdecydować się na poduszką, która wyróżnia się głębokim profilem oraz wałkami. W efekcie będzie stanowić doskonałe podparcie dla głowy, która w pozycji „na boku” potrzebuje wysokiej poduszki lub lepiej wyprofilowanej. Ważne jest, aby taka poduszka była nieco twardsza, ponieważ pozwoli efektywniej podtrzymywać ciężar głowy oraz odciążyć barki.

Na brzuchu

Pozycja niewskazana dla osób podatnych na bóle ze strony kręgosłupa, ale też bardzo lubiana przez niektóre osoby. Jeśli pozycja ta jest „naturalną”, to zdecydowanie warto poszukać poduszki, która zapewni komfort podczas snu oraz zminimalizuje ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem. W tym przypadku dobrym wyborem będzie poduszka niska, miękka i przewiewna, aby zachować względnie komfortowe ułożenie kręgosłupa oraz nie przeszkadzać w oddychaniu.

Jak prawidłowo przetestować poduszkę?

Testowanie to bardzo ważny etap wyboru poduszki. Warto poprosić sprzedawcę, aby pomógł nam przeprowadzić test i określić optymalny model. Jeśli naszą ulubioną pozycją snu jest ta na wznak, to wtedy kładąc się na plecach, linia twarzy powinna być równoległa do linii podstawy łóżka. Podobnie jest w pozycji „na brzuchu”. Jeśli natomiast będzie to pozycja boczna, szyja powinna tworzyć linię równoległą również do linii podstawy łóżka. W żadnym z powyżej podanych przypadków głowa i szyja nie mogą nadmiernie się odchylać, ponieważ będzie to równoznaczne z niepożądanymi napięciami, a w rezultacie nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi o poranku.

A może Visco Soja?

Osoby ceniące bardzo wysoką jakość oraz luksus w swojej sypialni, a przy tym doskonałą ergonomię, powinny poznać poduszkę pianową Visco Soja od Gomarco. To model stworzony dla tych, którzy pragną najwyższego komfortu podczas snu i o poranku. Visco Soja jest poduszką ekologiczną, bazującą na pianie pamięci typu Visco Innogel oraz w 100% naturalnym oleju sojowym. Tkaniny zastosowane w tym modelu to przede wszystkim bawełna i satyna, które zapewniają optymalną przewiewność oraz bardzo przyjemne wrażenia dotykowe, co zdecydowanie podnosi komfort użytkowania. Poduszka Visco Soja jest dwustronna i pozwala na dobranie optymalnego ułożenia górnej części ciała, natomiast pakowanie próżniowe zapewnia odpowiedni poziom higieny, jakości materiałów oraz daje więcej miejsca podczas transportu zakupów. Poduszka od Gomarco gwarantuje prawidłowe podparcie głowy, szyi i ramion przede wszystkim w pozycji na plecach, dzięki czemu wszelkie napięcia znikną.

Podsumowanie

Dobranie poduszki odpowiedniej do potrzeb jest trudne. Jednak znając własne preferencje dotyczące pozycji snu oraz wymagania jakościowe, można znaleźć taki produkt, który spełni te oczekiwania. Równie ważną kwestią jest przetestowanie poduszki przed zakupem, podobnie jak dobranie jej pod kątem już posiadanego materaca. W razie problemów lub braku wiedzy na temat produktów do sypialni, warto skorzystać z pomocy sprzedawcy w salonach partnerskich Gomarco.