Wpisz czego szukasz

Gomarco-jak-dobrac-twardosc-materaca
12.02.2023

Jak dobrać twardość materaca?

Temat twardości materaca często jest powodem ożywionej dyskusji między klientami i sprzedawcami. Zanim nie musimy dokonać zakupu materaca, nie zastanawiamy się nad tym, jaki właściwie mamy w tym zakresie preferencje – wybrać coś miękkiego czy wręcz odwrotnie?

Zdrowie przede wszystkim

Okazuje się, że sprawa tylko wbrew pozorom jest prosta, ponieważ każdy z nas jest inny – mowa głównie o budowie anatomicznej, stanie zdrowia oraz swoich przyzwyczajeniach i potrzebach w zakresie dobrego i komfortowego snu. A to już wystarczy, żeby mieć do czynienia z mnóstwem opinii na temat doboru twardości materaca, który potencjalnie spełni nasze oczekiwania. Pomijając powyższe, w jednym zgadzają się wszyscy, mianowicie materac źle dobrany pod względem twardości powoduje przykre dolegliwości ze strony ciała oraz sprawia, że rano budzimy się niewyspani i rozdrażnieni. A przecież nie tak wyobrażamy sobie dobry początek dnia, prawda?

Należy tutaj podkreślić, że podczas snu ciało człowieka (a dokładniej kręgosłup) powinno zachować pozycję zbliżoną do naturalnej. Co to oznacza? Chodzi tutaj o to, że kiedy śpimy na plecach kręgosłup powinien przypominać swoim kształtem literę „s”, natomiast w przypadku spania na boku, tworzyć linię prostą, równoległą czy lekko pochyloną do poziomej linii podstawy łóżka. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy materac zostanie dobrany idealnie do naszej wagi oraz budowy anatomicznej. Wniosek? Tylko przy zachowaniu powyższych warunków można mówić o zdrowym i regenerującym śnie, kiedy to cały organizm wraz z kręgosłupem mogą skutecznie wypocząć.

H1-H4: skala twardości materaców

Międzynarodowa społeczność producentów przyjęła za standard, że wytwarzane materace można ze sobą porównywać, bazując na 4-stopniowej skali twardości, a więc H1, H2, H i H4. To proste i dość dobre rozwiązanie, które pozwala klientom na całym świecie dobrać twardość swojego przyszłego materaca. Część firm stosuje rozszerzoną, 5-stopniową skalę w celu jeszcze lepszej personalizacji materaca pod kątem twardości. Warto dodać, że za ludzki, ustandaryzowany wzorzec uznano człowieka o wadze 80 kg i to na podstawie takiego ciężaru stosuje się wspomniany podział na klasy twardości, czyli 4- lub 5-stopniowe w zależności od producenta. Zobaczmy zatem, co mniej więcej oznaczają kolejne stopnie  skali H1-H4.

H1 – materac miękki

Modele oznaczone tym symbolem są bardzo przyjemne w dotyku za sprawą swojej miękkości, a często też i dobrze dobranego pokrowca. H1 to dobra opcja dla osób o wadze do 50-60 kg i drobnej budowie ciała. Docenią to zwłaszcza kobiety, dzieci oraz bardzo szczupli i niscy mężczyźni. Miękki materac delikatnie otuli ciało i zapewni niebywały komfort podczas snu, zapewniając tym samym regenerację dla całego organizmu, w tym kręgosłupa.

H2 – materac średnio miękki

Decydując się na materac o twardości na poziomie H2, warto mieć na uwadze, że jest on dość popularny i świetnie sprawdzi się u osób o przeciętnej posturze i wadze między 60 a 80 kg. Będą to głównie kobiety oraz mężczyźni średniego wzrostu, a także nastolatkowie i seniorzy. Generalnie materace H2 sprawiają wrażenie miękkich ze stabilnym podparciem, co czyni jest dość uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu ludzi niezależnie od wieku.

H3 – materac średnio twardy

Produkty tego typu są przeznaczone dla ludzi o solidnej posturze i wadze z zakresu 80-100 kg. Materac średnio twardy będzie dobrym wyborem u dobrze zbudowanych, wysokich mężczyzn oraz kobiet z nadwagą. W tej grupie mogą też znaleźć się osoby z drobnymi wadami postawy, które potrzebują nieco sztywniejszego podłoża do spania. Modele H3 są również bardzo popularne ze względu na podwyższoną twardość w stosunku do typowych miękkich materacy jak H1 czy H2.

H4 – materac twardy

W tej grupie znajdziemy najtwardsze materace, które z pewnością zdobędą sympatię osób ważących ponad 100 kg ale nie tylko. Modele oznaczone symbolem H4 są bardzo twarde oraz stanowią solidne podparcie dla dużego ciężaru ciała. Dobrze sprawdzą się u kulturystów, osób z wyraźną nadwagą czy otyłością oraz pacjentów ortopedycznych, którym lekarze zalecili materace bardzo twarde ze względu na określone wady postawy i schorzenia kręgosłupa. H4 to także ciekawa opcja dla lubiących spać na twardym.

Twardy vs miękki – to zależy

Wielu ludzi twierdzi, i słusznie, że dany materac jest dla nich za twardy lub za miękki, pomimo rekomendacji sprzedawcy i dedykowanej ich wadze twardości. To bierze się stąd, iż twardość stanowi odczucie subiektywne oraz jest uzależnione od wspomnianych we wstępie cech jak: waga, budowa anatomiczna, stan zdrowia i osobistych preferencji. Natomiast klasy twardości są ustalane dla człowieka ważącego 80 kg. Nawet najdroższy i najbardziej ekskluzywny materac może okazać się w nocy męką, jeśli nie sprawdzimy go przed zakupem. Bardzo dobrym przykładem są osoby wysokie i szczupłe, które ważą np. 80 kg – ze specyfikacji wynikałoby, że najlepszym wyborem dla nich będzie model z pogranicza H2-H3 ze wskazaniem na ten twardszy. Nic bardziej mylnego – wzrost takich osób i drobna budowa powodują, że ciężar ciała rozkłada się w miarę równomiernie na dużej powierzchni. Skutek? Klient narzeka, że materac jest zbyt twardy i niewygodny. Dlatego powinien wybrać model z oznaczeniem H2. Również osoby z nadwagą niekoniecznie muszą nastawiać się na „twarde” modele H4. Jeśli mają zbyt dużo tkanki tłuszczowej, to tak twardy materac może okazać się zbyt sztywny, powodując dyskomfort. Rozwiązaniem będzie H3 np. z dodatkowym topperem.

W ofercie hiszpańskiego producenta luksusowych materacy Gomarco warta uwagi jest znakomita Supreme Collection, która w materacach hybrydowych łączy w sobie występowanie systemu sprężyn Springsac z perfekcyjną właściwością komfortowej izolacji ruchu.

Osoby ceniące miękkie otulenie powinny zainteresować się modelem Supreme Soft. Opatentowana piana Visco Titanium Gel zapewnia wyjątkową regenerację mięśni oraz dopasowuje się do kształtu ciała. Oprócz tego daje odpowiednią przewiewność, oferując osobie śpiącej optymalny mikroklimat.

Z kolei dużą uniwersalnością zastosowań charakteryzuje się twardy, dwustronny model Supreme Firm. Świetne podparcie kluczowych partii ciała to zasługa sprężyn kieszeniowych oraz rdzenia materaca typu Springsac Firm. Do lepszego wypoczynku przyczyniają się mikrokapsułki z żelem i tytanem, dając ciału możliwość dobrego ułożenia i pełnej regeneracji podczas snu.

Z kolei model o nazwie Extra Lumbar to jednostronny, odporny i twardy materac, który dobrze sprawdzi się w przypadku osób o większej wadze czy mających zalecenie stosowania naprawdę twardego podłoża do snu. Za wszystko odpowiada dedykowany system wzmocnionych sprężyn Springsac Extra Firm. Aby spotęgować wrażenie sprężystości i twardości zastosowano specjalną wkładkę Stabilizer fiber z filcem i włóknem kokosowym. Materac zawiera też pianę Aquapur Firm, która delikatnie dopasowuje się do ciała – jej istotną zaletą jest odciążenie punktów nacisku.

Podsumowanie

Na pytanie jak dobrać twardość materaca, aby ten był dla nas najwspanialszym przedmiotem w sypialni, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To zależy. Masa ciała to tylko wskazówka, ale nie ostateczne kryterium. Ważne, aby przed zakupem poradzić się sprzedawcy i wspólnie wytypować kilka modeli, a następnie każdy z nich wypróbować. Podczas takiej próby żadna cześć ciała nie powinna doświadczać zbyt głębokiego zapadania się, naciągnięcia, nienaturalnego wygięcia, skurczu ani ucisku. A gdzie zrobić taki test? Najlepiej w salonach oferujących luksusowe materace klasy premium marki Gomarco.