Wpisz czego szukasz

jak efektywnie odpocząć w święta
12.12.2023

Jak efektywnie odpoczywać w czasie świąt Bożego Narodzenia?

Świąteczny czas to nie tylko rodzinne chwile pełne ciepłych chwil, życzeń i wspólnych posiłków, ale także intensywny okres przygotowań, które wraz ze zbliżaniem się Wigilii, potęgują stres i wyczerpanie. Wówczas każda chwila odpoczynku od przedświątecznej bieganiny jest na wagę złota. Jak zatem znaleźć złoty środek między stresującymi świątecznymi przygotowaniami a niezbędnym odpoczynkiem, który przywróci siły i chęci do działania?

Dobry odpoczynek nie jest zły, nawet w… święta!

Wśród wszelkich przygotowań i świątecznego zamieszania nie zapominajmy o ważnym elemencie – odpoczynku. Znajdźmy chwilę dla siebie, aby zrelaksować się i naładować pozytywną energią. Poniżej podajemy kilka przykładów, z których zdecydowanie warto skorzystać.

  • Spożywaj mniej ciężkostrawnych posiłków – świąteczny czas to przede wszystkim możliwość spróbowania zarówno tradycyjnych, jak i wymyślnych dań. Przeważnie są one obfite, a ich konsumpcja jest kontynuowana przez kolejne dni, powodując przy tym przykre dolegliwości ze strony układu trawiennego. Zrezygnuj z tłustych potraw na rzecz lekkostrawnych oraz zmniejsz liczbę i wielkość porcji. To dobry sposób na odciążenie żołądka i usunięcie zmęczenia.
  • Idź na spacer – to prawdopodobnie najlepszy pomysł, żeby dotlenić organizm oraz poprawić metabolizm i zregenerować siły witalne. Poza tym, ruch na świeżym powietrzu pozwala odpocząć psychicznie. Wystarczy już kwadrans marszu, aby dostarczyć sobie niezbędną dawkę aktywności fizycznej. Poobiedni spacer w gronie najbliższych? Czemu nie.
  • Trening na luzie – jeśli sam spacer nie wystarcza, warto spróbować lekkiego joggingu albo ćwiczeń fitness. Dobierz aktywność fizyczną, która Ci odpowiada oraz nie forsuj się zbytnio. Dzięki treningowi oczyścisz umysł z negatywnych myśli, zyskasz świeże spojrzenie na codzienne wyzwania oraz zwyczajnie odpoczniesz.
  • Zmniejsz dawkę bodźców – nie jest to proste, ale wykonalne. Jeżeli na co dzień pracujesz z ludźmi, to na czas świąt, ogranicz spotkania tylko do tych niezbędnych, a w zamian przeczytaj zaległe lektury, obejrzyj ulubiony film lub posłuchaj muzyki. Dobrą odskocznią jest również medytacja. Ponadto, ogranicz interakcje wirtualne i korzystanie z mediów społecznościowych.
  • Ogranicz ilość kofeiny – świąteczne przygotowania podnoszą poziom hormonów odpowiedzialnych za pobudzenie i stres, dlatego nie warto dodatkowo się napędzać kolejnymi filiżankami kawy czy energetyków. Wyznacz sobie limit, np. 2 filiżanek dziennie i tego się trzymaj, nawet mimo licznych wizyt i propozycji gości. Mniej kawy w ciągu dnia, to lepszy i spokojniejszy sen w nocy oraz większa stabilność emocjonalna.
  • Działaj w zgodzie ze sobą – nie ma nic bardziej irytującego niż wykonywanie poleceń innych i to takich, z którymi zupełnie się nie zgadzamy. Otoczenie może w wielu sytuacjach wywierać presję, jednak finalnie to Ty zdecydujesz co, jak i czy w ogóle zrobisz. Miej swoją wizję i staraj się ją realizować. Oczywiście szanuj zdanie innych, ale miej również argumenty do dyskusji, żeby bronić swoich racji. Zdrowie psychiczne i życie na własnych zasadach istotnie wpływa na Twój psychiczny komfort.
  • Zadbaj o dobry sen i regenerację – wielu ludzi myśląc o odpoczynku wskazuje na sen, ponieważ tylko zdrowy i odpowiednio długi pozwala odpowiednio odpocząć i zregenerować siły. Nocny wypoczynek jest niezbędny, aby pozbyć się napięcia i stresu, a w dodatku korzystnie wpływa na odporność organizmu i wycisza negatywne emocje.

Twoje ciało pragnie ergonomicznego materaca

Co jeszcze można uczynić w zakresie wypoczynku, aby święta były czasem odbudowania wewnętrznej równowagi, nawet wtedy, gdy warunki są dalekie od sprzyjających?

Pamiętajmy, że niezwykle istotnym elementem naszej regeneracji jest odpowiednia jakość snu. Zdrowy sen może zapewnić nam odpowiednio dopasowany materac, który utrzyma ciało w odpowiedniej pozycji. Materac Nucol Premium Duo to gwarancja podwójnego komfortu za sprawą hybrydowej budowy. Łączy w sobie zalety materaca piankowego i sprężynowego, a dodatkowo posiada funkcje masażu. Znajdziemy w nim nie tylko wysokie zagęszczenie elastycznych sprężyn NANOSAC®, ale także opatentowany przez Gomarco odwracalny topper REVERTOP®, zapewniający wysoki komfort termiczny dopasowujący się do pory roku. Do tego należy dodać warstwy pian z pamięcią kształtu, jak również system kanałów wentylacyjnych odpowiadających za zachowanie optymalnego mikroklimatu podczas snu. Całość dopełnia autorski system Nucol, czyli funkcja masażu składająca się z 12 punktów masujących, co pozwala zaznać wyjątkowego odprężenia po męczącym dniu. Badania przeprowadzone przez zespół Dr. Estivill w Dream Clinic w Barcelonie dowiodły, że materace Gomarco z systemem Nucol dają wymierne korzyści w zakresie prawidłowego snu oraz ogólnie dla zdrowia człowieka.

A głowa śni o stabilnym podparciu

Dokładnie tak, dlatego jeśli wiemy już, co pozwoli nam w głównej mierze odetchnąć od świątecznej gorączki, powinniśmy poszukać jeszcze komfortowego uzupełnienia w postaci przyjemnej w dotyku poduszki. Pobudka i towarzyszące jej bóle karku są efektem zarówno stresu z poprzedniego dnia, jak i złej pozycji głowy i karku podczas snu. Oba problemy możemy skutecznie rozwiązać. O pierwszym pisaliśmy wyżej, natomiast drugi to kwestia doboru ergonomicznej poduszki, która dostarczy stabilnego podparcia odcinkowi szyjnemu kręgosłupa oraz delikatnie otuli głowę.

Jedną z ciekawszych propozycji będzie poduszka Nucol Medium – model zapewniający miękkość optymalną dla większości ludzi oraz subtelne dopasowanie do kształtu głowy. Wszystko za sprawą opatentowanej piany Visco, testowanej przez barcelońską Dream Clinic i zespół badawczy Dr. Estivill. Poduszka ta zawiera również system BI-GRADUAL, który pozwala na doświadczenie dwufazowego odpoczynku. Ponadto, należy dodać, że w tym modelu występuje specjalna struktura odpowiadająca za termoregulację. Co więcej, w procesie produkcji poduszki użyto olejku kwiatu malwy, który wspiera sen przez aromaterapię. Takie połączenie sprawi, że sen będzie czymś niezwykłym dla ciała i duszy.

Podsumowanie

Świąteczny czas to ekscytujący okres, który przysparza tyle radości, co stresu. Zadbajmy o siebie i postarajmy się efektywnie wypocząć oraz cieszyć się z wyjątkowej atmosfery. Pamiętajmy, że sen to nie tylko czas odpoczynku dla ciała, ale także dla umysłu. Odpowiednia ilość snu wpływa pozytywnie na koncentrację, nastrój i ogólne samopoczucie.