Wpisz czego szukasz

sen odchudzanie
22.09.2023

Jak sen wpływa na odchudzanie?

Sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, energię a nawet na proces odchudzania. Nieprawidłowy sen może znacząco utrudnić osiągnięcie założonych celów związanych z redukcją wagi. Wbrew pozorom, odpowiednia długość i jakość snu ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie.

Wpływ snu na wagę

Organizm człowieka to fenomenalny zbiór różnych układów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Podobnie rzecz wygląda między nocnym odpoczynkiem a masą ciała. Zachodzi zależność wynikająca przede wszystkim z aktywności układu hormonalnego. A to przekłada się na metabolizm i sylwetkę. Oczywiście spory wpływ mają też geny, jak również styl życia oraz balans między codzienną aktywnością a snem.

Sen odpowiada za optymalizację układu hormonalnego, który jest bardzo wrażliwy, zwłaszcza na niedobór odpowiedniej jakości snu. Związki chemiczne wytwarzane przez gruczoły występują we krwi w zmiennych stężeniach, na co ma wpływ m.in. rytm dobowy. Nie inaczej jest w przypadku dwóch hormonów ściśle związanych z utrzymaniem wagi – leptyną i greliną. W uproszczeniu, pierwszy z nich pozwala zmniejszyć apetyt, natomiast drugi działa odwrotnie – zwiększa apetyt. Nieco mniejszy, ale również istotny wpływ na masę ciała ma kortyzol, czyli hormon uwalniany podczas sytuacji stresowych.

Zbyt mało snu to zbyt dużo kilogramów

Co łączy wymienione związki chemiczne? Na przykład to, że bardzo silnie oddziałują na siebie nawzajem, a w określonych warunkach są przyczyną nadwagi czy nawet otyłości. Niekorzystny mechanizm z udziałem wspomnianych substancji uruchamia się, kiedy nie dbamy o higienę snu i/lub zwyczajnie śpimy zbyt krótko, aby w pełni się zregenerować. Ciąg zdarzeń zwykle jest podobny – przewlekły stres spowodowany pracą i obowiązkami dnia codziennego sprawia, że poziom kortyzolu we krwi utrzymuje się na wysokim poziomie. To zaś, u większości ludzi, powoduje nadmierne spożywanie posiłków bogatych w węglowodany i tłuszcze (np. fast foody). Permanentny stres oznacza również problemy ze snem, czyli bezsenność, która nie pozwala na prawidłowy wypoczynek organizmu. Wskutek niewyspania, stężenie kortyzolu rośnie jeszcze bardziej, co zaburza prawidłowe wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za apetyt. W konsekwencji poziom kortyzolu i greliny (wzmagającej apetyt) rośnie, natomiast leptyny (zmniejszającej apetyt) spada. Efekt? Człowiek spożywa znacznie więcej jedzenia niż wynikałoby to z jego zapotrzebowania energetycznego, a metabolizm osłabia się. Tymczasem tkanka tłuszczowa rozrasta się, powodując przyrost masy ciała.

Dobry sen na lepszą sylwetkę

Na drugim biegunie jest sen o dostatecznej długości oraz jego wysoka jakość. Skoro wyspany człowiek ma mniejszą tendencję do stresu i wyzwalania kortyzolu oraz ogólnie lepszą kondycje psychofizyczną, to naturalnym jest, że jego masa ciała będzie prawidłowa. Warto dodać, że osoba śpiąca dobrze ma więcej energii oraz jest chętna do podejmowania aktywności fizycznej, co tylko sprzyja lepszej sylwetce – szczególnie w połączeniu ze zbilansowaną i zdrową dietą. Warto pamiętać, że w czasie snu wysokiej jakości procesy metaboliczne również działają, spalając ok. 50-70 kcal na godzinę. Jeśli sen pozwala na pełną regenerację, to hormony odpowiedzialne za apetyt pozostają w równowadze i są wydzielane wg potrzeb. A to skutkuje lepszym funkcjonowaniem całego organizmu.

Wysokiej jakości sen a dobry materac

Nocny wypoczynek wymaga komfortu, który mogą zapewnić jedynie materace hybrydowe dostępne w salonach Gomarco. Warto zarekomendować tutaj dwa modele wyróżniające się ergonomią i unikalnym designem.

Pierwszy z nich to Supreme Soft z linii Supreme. Ten dwustronny materac jest nie tylko nowoczesny, ale także elastyczny, co przypadnie do gustu osobom ceniącym miękkość i delikatne otulenie podczas snu. To model z doskonałą izolacją ruchu, minimalizuje punkty nacisku oraz zawiera warstwę pianki Visco Titanium Gel® z mikrokapsułkami, które odpowiadają za optymalną temperaturę oraz regenerację mięśni. Możliwość zmiany strony zwiększa jego wszechstronność użytkowania w zależności od potrzeb czy pory roku.

Drugi model o nazwie Merkury Plus z serii Sac Collection stanowi gratkę dla każdego, kto pragnie materaca bardzo stabilnego, a jednocześnie elastycznego i przytulnego. Zastosowanie tkaniny Stretch 4D®, pianki ViscoTitanium® i AQUAPUR® pozwoliło uzyskać niespotykaną elastyczność i miękkość w dotyku. Baza materaca jest sprężysta, co przekłada się na optymalne podparcie dla kręgosłupa i wszystkich partii ciała. Całość jest przewiewna, zapewniając niebywały komfort podczas snu.

Podsumowanie

Sen ma istotny wpływ na kształtowanie masy ciała. Może to być zarówno wzrost, jak i spadek wagi, ponieważ bardzo wiele zależy od tego, jak bardzo dbamy o styl życia i komfort nocnego wypoczynku. Faktem jest, że odpowiedniej długości i głęboki sen pozwala zachować szczupłą sylwetkę, a nawet pomóc w redukcji zbędnych kilogramów. Z kolei przewlekły stres, niedosypianie czy zbyt płytki sen bardzo często sprzyja pogorszeniu jakości życia oraz nierzadko prowadzi do nadwagi lub otyłości. Warto pamiętać, że dobór wysokiej klasy materaca może ułatwić regenerację organizmu, zapewniając zdrowy sen.