Wpisz czego szukasz

Jak_ustawic_lozko_wzgledem_kierunkow_swiata
22.08.2023

Jak ustawić łóżko względem kierunków świata?

Urządzanie wymarzonej sypialni to moment, w którym pojawia się mnóstw pomysłów i jeszcze więcej pytań. Podczas aranżacji przestrzeni sypialnej warto trzymać się uniwersalnych zasad. Pozwolą one zarówno dobrze odpocząć, jak i cieszyć się estetyczną sypialnią. Jak to zrobić i czy ustawienie łóżka względem stron świata ma znaczenie?

Ustawienie łóżka – inspiracje

Obserwując ludzi cywilizacji zachodniej można odnieść wrażenie, że ich tempo życia jest zawrotne. Coś w tym jest, ponieważ nie tylko coraz częściej dotyka nas bezsenność, ale i wiele chorób, które bezpośrednio lub pośrednio są związane ze złej jakości snem, stresem czy przemęczeniem. Warto tutaj zmienić optykę i zainteresować się mądrością zaczerpniętą z kręgów cywilizacji Dalekiego Wschodu, np. Indii i Chin. Jak wiadomo są to kultury znacznie starsze i mentalnie bogatsze od naszej, więc może będą w stanie pomóc nam w tak prozaicznej sprawie jak aranżacja sypialni.

Feng shui i łóżko wg kierunków świata

Okazuje się, że już w starożytnych Chinach bardzo dobrze zdawano sobie sprawę z tego, że człowiek i natura to relacja symbiotyczna polegająca na wzajemnym uzupełnianiu się i współpracy. Aby osiągnąć harmonię, człowiek musiał zrozumieć zasady otaczającej go przyrody i żyć z nią w zgodzie, aby zapewnić sobie fizyczny i duchowy dobrostan. W efekcie każda działalność człowieka była zorganizowana wg praw natury. W związku z tym budowa i urządzanie domu również tym zasadom podlegała.

Wg feng shui sypialnia to miejsce wyjątkowe, gdzie człowiek nabiera sił witalnych, dlatego łóżko było jej centralnym punktem. W związku z powyższym miejsce wypoczynku powinno być ustawione na linii północ-południe, gdzie głowa skierowana jest na północ. Taka konfiguracja daje możliwość łatwiejszego zaśnięcia, a sam sen jest głębszy. W rezultacie rano obudzimy się wyspani i gotowi do rozpoczęcia nowego dnia. A wszystko za sprawą zachowania naturalnego kierunku przepływu życiowej energii, która napędza cały organizm człowieka. Co ważne, zasady feng sui mówią, że sen z głową na południe może zakłócać swobodny przepływ energii, przyczyniając się do różnego rodzaju problemów.

Z kolei sama lokalizacja łóżka polega na umiejscowieniu wezgłowia przy ścianie, aby dostęp do bazy odbywał się aż z trzech stron. Poza tym należy stronić od przeładowania sypialni zbędnymi gadżetami czy nawet meblami jak ciężkie szafy, garderoby czy komody. Szafka nocna z lampką będą delikatnym i bardzo praktycznym dodatkiem, tak samo jak kilka (2-3) średniej wielkości roślin. Łóżko nie powinno być ustawione bezpośrednio przy oknie z kaloryferem ani przy drzwiach czy w osi drzwi-okno, ponieważ zaburza to naturalny przepływ energii oraz może narażać na niezdrowe przeciągi. Jeśli możemy o tym decydować (np. zamierzamy zbudować dom lub kupić/remontować mieszkanie), postarajmy się, żeby sypialnia znajdowała się w południowo-zachodniej części domu.

Ustawienie łóżka wg wastu shastra (vidaya)

Jeżeli przeniesiemy się do starożytnych Indii, to również natkniemy się na zbiór zasad, które pozwalają wieść harmonijne życie. Dotyczy to również architektury i aranżacji wnętrz. Warto wspomnieć, że wastu powstało niezależnie od feng shui, a co najciekawsze, obie filozofie są do siebie bardzo podobne.

Ajurwedyjska tradycja również wspomina o północnym ustawieniu łóżka oraz uwzględnia wspomniany wcześniej kierunek wschodni. Ma to zapewnić lepszą regenerację ciała i duszy podczas snu, ale także przynieść szczęście i dostatek. Wastu traktuje dom jako drugie ciało, czyli przestrzeń bardzo ważną i bliską człowiekowi, w której powinien czuć się dobrze oraz stanowić z nią harmonijną całość. Co ważne, starożytni podkreślali, że taka lokalizacja łóżka oraz właściwie urządzone domowe wnętrza pozwalają na lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym oraz na wydajniejszą i bardziej kreatywną pracę. To budynki mają służyć człowiekowi i jego rodzinie, a nie na odwrót.

Dopełnić przestrzeń

Skoro wiemy już, w jakim kierunku mieć głowę podczas snu i jak rozplanować przestrzeń sypialną, to warto zastanowić się nad wyborem dobrego łóżka i materaca. Interesującą propozycją mogą być bazy łóżek tapicerowanych od Gomarco w postaci funkcjonalnej Suit 22 Capitone oraz minimalistyczne F16 Capitone. Ciekawą opcją i uzupełnieniem mogą okazać się takie wezgłowia jak nowoczesne Apollo i stylowe Classic.

Jeśli mowa o komfortowych i ergonomicznych materacach, to warto sprawdzić wytworny i miękki w dotyku Zeltia z serii Premium z Alma Collection oraz funkcjonalny Nucol Premium Firm z kolekcji Nucol. Choć każdy z nich posiada pewne różnice w zakresie pełnionych funkcji, to oba zadbają o zdrowy i kojący sen. Z jednej strony będzie to bogactwo innowacyjnych rozwiązań (np. system masażu Nucol), a z drugiej idealne dopasowanie (piana Visco Titanum Gel) do budowy anatomicznej, co przełoży się na wygodę użytkowania. Niezależnie od tego, który wybierzemy każdy z nich dostarczy nie tylko stabilne podparcie dla kręgosłupa, ale pozwoli doświadczyć pełnego odprężenia i relaksu podczas nocnego wypoczynku.

Podsumowanie

Podsumowując, ustawienie łóżka względem stron świata to decyzja, która może mieć wpływ na jakość naszego snu i codziennego samopoczucia. Warto zwrócić uwagę na tradycje, osobiste preferencje oraz praktyczne aspekty, takie jak umiejscowienie okien czy drzwi. Pamiętajmy, że chodzi przede wszystkim o stworzenie przestrzeni, która sprzyja odpoczynkowi i regeneracji.