Wpisz czego szukasz

objawy niewyspania
12.10.2023

Objawy niewyspania i jego skutki

Czy zdarzyło ci się kiedyś przejść przez dzień z uczuciem rozkojarzenia, zmęczenia i braku energii? Niewątpliwie, brak odpowiedniej ilości snu może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Zjawisko to, znane jako niewyspanie, ma głęboki wpływ na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne oraz jakość życia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej objawom niewyspania oraz konsekwencjom, jakie może ono mieć dla naszego organizmu i codziennej aktywności. Znalezienie równowagi pomiędzy aktywnością a snem jest kluczowe dla zachowania zdrowia i witalności, dlatego warto zgłębić ten temat.

Typowe przyczyny niewyspania

Spora rzesza ludzi prowadzi bardzo nieregularny tryb życia, a konkretnie chodzi tutaj o brak w miarę stałych pór kładzenia się spać i pobudek. Do tego należy doliczyć życie w przewlekłym stresie spowodowanym pracą zawodową oraz zbyt dużą ilością obowiązków domowych, kiedy to typowy plan dnia jest zapełniony aż do późnych godzin nocnych.

Ponadto na problemy ze snem i niewyspanie ma wpływ objadanie się przed pójściem spać czy brak ruchu. Innym powodem może też być brak higieny snu, na którą składają się:

 • nieodpowiednie warunki w sypialni (za niska lub za wysoka temperatura),
 • brak wietrzenia,
 • nadużywanie urządzeń elektronicznych,
 • zbyt duża ilość światła pochodząca spoza sypialni.

Warto dodać, że z niewyspaniem borykają się również rodzice noworodków i niemowlaków, jak również osoby pracujące na nocne zmiany.

Co interesujące, również to na czym śpimy może mieć duży wpływ na to, czy o poranku czujemy się wyspani i pełni energii czy wręcz przeciwnie. Mowa oczywiście o dobrze dobranym materacu, którego jakość ma bezpośredni wpływ na nocny wypoczynek. Jeśli jesteśmy niewyspani, a dodatkowo coraz częściej odczuwamy bóle kręgosłupa, karku czy napięcie mięśni, to znak, że winowajcą jest najpewniej materac.

Jeżeli natomiast posiadamy dobrze dopasowany i komfortowy materac, dbamy o regularność i higienę snu oraz prowadzimy zdrowy tryb życia, a mimo to doskwierają nam problemy ze snem, to warto odwiedzić lekarza. Okazuje się, że istnieje mnóstwo jednostek chorobowych, które objawiają się m.in. w postaci bezsenności czy ogólnie utrudnionego wypoczynku w nocy.

Jakie są objawy niewyspania?

Najpowszechniejsze skutki niewyspania takie jak ziewanie, nadmierna senność, drażliwość i nieustanny brak energii można zaobserwować bardzo łatwo. Każdy człowiek od czasu do czasu mógł ich doświadczyć na własnej skórze, z różnych powodów. O ile epizody niewyspania pojawiające się raz na jakiś czas są czymś zupełnie normalnym, o tyle ciągłe dolegliwości powinny zwrócić naszą uwagę.

W przypadku klasycznych objawów niewyspania będzie to przede wszystkim większa nerwowość i łatwe uleganie negatywnym emocjom oraz ciągłe uczucie wyczerpania. Do tego występuje niepohamowana chęć ucięcia sobie drzemki przed obiadem, a nawet zaraz po drugim śniadaniu. Oprócz tego należy wskazać na trudności w zapamiętywaniu nawet podstawowych informacji oraz zaburzenia koncentracji. U człowieka niewyspanego proste zadania urastają do rangi skomplikowanych problemów, a obowiązki zawodowe wymagające uwagi i refleksu stają się wręcz niewykonalne. Również jazda samochodem sprawia trudności i częściej niż zwykle zdarza nam się słyszeć sygnały klaksonów od innych kierowców, którzy widzą naszą nieporadność na drodze.

Co więcej, po źle przespanej nocy nasz nastrój ulega pogorszeniu, tak samo jak poczucie humoru. Z kolei kontakty społeczne stają się ograniczone, ponieważ kiedy jesteśmy niewyspani, zwyczajnie nie mamy ochoty na częste rozmowy czy angażowanie się w różnego rodzaju aktywności.

Do czego może prowadzić niewyspanie?

Przede wszystkim warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i potrzebuje innej długości snu w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia, stylu życia czy charakteru pracy zawodowej. Jednak zawsze należy dążyć do pełnej regeneracji organizmu podczas nocnego wypoczynku, aby każdy poranek wprawiał nas w dobry nastrój i powodował przypływ energii.

Najczęściej występującymi skutkami długotrwałego niewyspania są:

 • osłabiona odporność,
 • pogłębiające się problemy ze strony układu nerwowego,
 • większe ryzyko wystąpienia chorób natury psychicznej,
 • nadwaga i otyłość,
 • problemy z płodnością,
 • narażenie na najpopularniejsze choroby cywilizacyjne,
 • ogólne wyniszczenie całego organizmu.

Jaki materac przy problemach ze snem?

Aby uniknąć stanu, w którym czujemy się niewyspani, warto zacząć od obserwacji swojego ciała, a ponadto wybrać odpowiedni materac. W przypadku oferty Gomarco godnymi polecenia są takie materace jak Adapt Sac z kolekcji Nucol oraz Moet z kolekcji Microsac.

Pierwszy z nich to bardzo komfortowy i sprężysty model, który docenią osoby o średniej wadze. Materac ten wyposażono w autorski system Nucol składający się z sieci punktów masujących i aż 7 stref komfortu. Rozwiązanie to przetestowano w słynnej DreamClinic Dr. Estivill w Barcelonie specjalizującej się w badaniu fizjologii snu. Adapt Sac to także tafla piany Visco Titanium Gel® z pamięcią kształtu oraz warstwy Springsac Soft® zbudowanej ze sprężyn kieszeniowych odpowiadających za rozkład punktów nacisku. Ciekawym rozwiązaniem w tym modelu jest też odwracalny topper Revertop® z technologią Tecnofresh®, co pozwala na zachowanie komfortu termicznego niezależnie od pory roku.

Z kolei materac Moet to niezwykle wygodny model dedykowany osobom o większej wadze. Zapewnia stabilne podparcie podczas snu, które wpływa pozytywnie na pozycję ciała. Materac wyróżnia się obecnością 9 stref komfortu, wzmocnioną ramą oraz jest produktem ekskluzywnym, przeznaczonym dla najbardziej wymagających klientów. Warstwa Microsac® idealnie dostosowuje się do budowy anatomicznej, zapewniając wysoki komfort snu. Model Moet zawiera również innowacyjny system Gomarco Rever Top® wyposażony w technologię Tecnofresh po letniej stronie toppera. Ten materac to dobry wybór dla osób, które pragną solidnego i bardzo wygodnego materaca dopasowanego do potrzeb.

Podsumowanie

Niewyspanie to stan, w którym nie sposób funkcjonować na co dzień, dlatego warto poznać to jak się objawia oraz czym może skutkować. Obserwacja własnego ciała jest kluczowa, aby w porę zareagować i przerwać błędne koło przewlekłego niewyspania. Warto zadbać zarówno o dobre, zdrowe nawyki, jak i higienę snu. Natomiast dopełnieniem zmiany może być wymiana starego materaca na nowy klasy premium z oferty Gomarco. Taki materac powinien zdecydowanie poprawić komfort sn