Wpisz czego szukasz

Jak utrzymać materac w doskonałym stanie
22.10.2023

Sekrety długowieczności – jak utrzymać materac Gomarco w doskonałym stanie?

W łóżku spędzamy istotną część naszego życia, dlatego chcemy, aby materac, na którym śpimy był nie tylko wysokiej klasy, ale także spełniał nasze oczekiwania. Jednak wraz z upływem lat każdy materac zużywa się i nie zapewnia już tak dużego komfortu jak tuż po zakupie. Przeciętny materac wytrzymuje kilka lat, a po 10 latach zaleca się jego wymianę. Ale czy tak samo musi być w przypadku produktów klasy premium? Okazuje się bowiem, że wiele zależy od jakości materaca i sposobu użytkowania. Jak zatem cieszyć się z materaca Gomarco dłużej niż wszyscy, a przy tym czerpać radość ze zdrowego snu?

Poznajemy zasady

Zdrowy i higieniczny sen jest przywilejem nie tylko tych, którzy zakupili nowy materac, ale może być czymś oczywistym również dla wieloletnich użytkowników. Wszystko za sprawą świadomego, a zarazem prawidłowego użytkowania materaca. Doświadczenie pokazuje, że odpowiednie obchodzenie się z produktem może przełożyć się na jego żywotność. Wystarczy tylko zdobyć wiedzę o zasadach i wdrożyć ją do życia codziennego w postaci kilku ważnych nawyków. Wówczas materac zapewni nam wysoką jakość snu przez wiele lat. Poniżej przedstawiamy zasady, których systematyczne stosowanie pozwoli na maksymalnie wykorzystanie możliwości każdego materaca, a zwłaszcza spod szyldu Gomarco.

Higiena materaca

Podobnie jak o własne ciało czy domowe wnętrza, o materac również należy dbać. Kluczem okazuje się regularność oraz stosowanie odpowiednich metod. Jedną z najpopularniejszych jest odkurzanie, które pozwala pozbyć się z powierzchni materaca piasku, kurzu oraz drobnoustrojów i alergenów. W celu zapewnienia wysokiej ochrony higienicznej nie można zapomnieć też o praniu zdejmowanego pokrowca. Aby ograniczyć rozwój mikroorganizmów, należy zadbać o przyczyny, czyli powstrzymać się od jedzenia w łóżku czy zapraszania do niego domowych pupili. Pamiętajmy też o częstym sprzątaniu także pod łóżkiem – wbrew pozorom to właśnie tam kurz gromadzi się najszybciej i może skutkować przykrymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Kolejnym aspektem są pozostałości naskórka pochodzące z naszego ciała – zanim położymy się do łóżka, zawsze weźmy kąpiel lub prysznic oraz dobrze osuszmy ciało. W ten sposób mniej naskórka przedostanie się do wnętrza materaca. Ponadto, często wymieniajmy i odświeżajmy odzież, w której śpimy. Mniej cząstek zalegających na łóżku to nie tylko mniej sprzątania, ale także zdecydowanie niższe ryzyko rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Stabilne podparcie

Materace hybrydowe Gomarco to wytrzymałe, a zarazem elastyczne konstrukcje składające się z wielu warstw, m.in. sprężyn kieszeniowych i funkcjonalnych pianek. Jednak brak prawidłowego stelaża pod materacem może istotnie wpłynąć na jego żywotność. Każdy model jest wyposażony we wzmacnianą ramę, ale dopiero dodanie odpowiednio dobranego stelaża daje gwarancję należytej sprężystości tafli materaca oraz jego długiej i bezproblemowej eksploatacji. W tym przypadku warto skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie oferuje Gomarco – łóżek, na które składają się eleganckie i praktyczne bazy oraz stylowe wezgłowia.

Wietrzenie materaca

Jedną z podstawowych kwestii, która pozwala cieszyć się świeżością, higienicznością, a tym samym długowiecznością materaca jest wietrzenie. To doskonały sposób na odparowanie nadmiaru wilgoci oraz zwiększenie bariery ochronnej przed namnażaniem się mikroorganizmów. Na pytanie, jak i kiedy wietrzyć materac jest bardzo prosta. Czynność tę należy wykonywać jak najczęściej. Idealnie, jeśli trwa kilka godzin, a temperatura zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz nie jest zbyt wysoka. Podobnie wilgotność. Im jest ona niższa, tym lepiej wpływa na neutralizację drobnoustrojów, dla których idealnymi warunkami do rozwoju jest wilgoć i wysoka temperatura. Pamiętajmy, aby materac wietrzyć z obu stron, wcześniej ściągając pokrowiec.

Można też skorzystać z promieni słonecznych – dzięki krótkiej ekspozycji można jednocześnie pozbyć się roztoczy i zmniejszyć wilgotność oraz uniknąć zniszczenia tkanin i materiałów materaca. Również poduszki powinny być podawane wietrzeniu, a ich pokrowce praniu. W końcu to nich spoczywa nasza najważniejsza część ciała – głowa.

Zmiana strony

Wraz z użytkowaniem i kolejnymi przespanymi nocami, każdy materac ulega pewnym odkształceniom i deformacjom. Najprostszym sposobem, aby temu zapobiec jest regularna zmiana stron zarówno w osi pionowej, jak i poziomej. Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania zmiany, to optymalną będzie raz na kwartał. Oczywiście można częściej, o ile mamy dość siły i kogoś do pomocy, aby nie uszkodzić tafli materaca.

Pod względem możliwości odwracania idealne będą materace dwustronne, które zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu komfortu latem i zimą. W przypadku modeli jednostronnych odwracanie w ciągu dnia powinno służyć lepszej cyrkulacji powietrza oraz zmniejszeniu zmęczenia materiałów, na które od dołu działa stelaż, a od góry krzywizny naszego ciała. To bardzo ważna czynność mająca na celu zwiększenie długowieczności materaca, zachowując jego niezmienną ergonomię i komfort.

Dodatkowa ochrona

Wybrane materace są wyposażone w dedykowany topper, którego zadaniem jest nie tylko zwiększenie odporności mechanicznej materaca, ale i poprawa mikroklimatu snu. Na uwagę zasługują np. takie modele jak Queen i Tiffany z kolekcji Microsac. Oba są świetnym przykładem tego, jak w prosty sposób wydłużyć żywotność materaca oraz wydatnie zwiększyć komfort i jakość snu. Innym sposobem na podniesienie trwałości mogą być dedykowane ochraniacze na materac, które można dokupić osobno.

Podsumowanie

Głównym sekretem przedłużenia żywotności materaca jest przede wszystkim stosowanie się do zaleceń producenta. Poznanie zasad i wyrobienie dobrych nawyków związanych z dbałością o materac jest niezbędne, aby cieszyć się wysoką ergonomią snu. Główne zasady wpływające na wydłużenie trwałości materaca to m.in. wietrzenie, regularna zmiana stron, ustawienie na stabilnym stelażu lub bazie czy staranna higiena. Prawidłowe użytkowanie materaca pozwala utrzymać produkt w bardzo dobrym stanie, niezależnie, czy będzie to 5, 7, 10 lub więcej lat od jego zakupu w salonie Gomarco.