Wpisz czego szukasz

Czy spanie bez poduszki jest zdrowe?
12.03.2024

Czy spanie bez poduszki jest zdrowe?

Jednym z nich jest możliwość spania bez poduszki, czyli w pozycji płaskiej, gdzie głowa i kark opierają się tylko na materacu. Z kolei zwolennicy klasycznego modelu snu wolą mieć pod głową wygodną poduszkę, która dba o stabilne podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa, a przy tym oferuje inne udogodnienia. Jak pogodzić obie wizje snu i czy każdy może zrezygnować z poduszki ze względu na dbałość o swoje zdrowie? Sprawdzamy.

Zdrowy sen i podparcie głowy

Zanim dowiesz się o skutkach spania bez poduszki, warto mieć świadomość, że na zdrowy i dobry sen składa się wiele czynników – przypomnijmy te najważniejsze.

  • Materac – podstawowy element wyposażenia sypialni, który dobrze dobrany zapewnia optymalne wsparcie dla ciała i pozwala na pełną regenerację organizmu w czasie snu.
  • Ciemność – ludzkie ciało najlepiej wypoczywa, kiedy w sypialni jest całkowicie ciemno, ponieważ receptory nie otrzymują bodźców pobudzających aktywność.
  • Cisza – aby ułatwić zasypianie i ogólnie sen, warto zadbać o komfort akustyczny pozbawiony irytujących czy wręcz uciążliwych dźwięków powodujących stres.
  • Bodźce – w celu redukcji stresu i zaznania relaksu, konieczne jest ograniczenie bodźców zewnętrznych oraz patrzenia w ekrany emitujące niebieskie światło, które hamują wydzielanie melatoniny. Więcej na ten temat znajdziesz w tym atykule.
  • Otoczenie – to przemyślany i funkcjonalny układ sypialni oraz jej wystrój, czyli stonowane kolory, tylko niezbędne meble oraz rośliny dostarczające tlenu i oczyszczające powietrze z toksyn.
  • Temperatura – komfort termiczny to ważny czynnik, który można zapewnić poprzez regularne wietrzenie sypialni oraz utrzymywanie poziomu poniżej 19°C o każdej porze roku.

Mając na uwadze powyższe czynniki, można przyjąć, że zarówno zaśnięcie, jak i zapadnięcie w głęboki sen zwykle jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Oczywiście styl życia i stan zdrowia również będą miały na to istotny wpływ. Jednak w zestawie brakuje jeszcze jednego elementu, czyli poduszki. Otóż okazuje się, że jedni nie wyobrażają sobie snu bez swojej ulubionej poduszki, a drudzy uważają, iż sen bez takiego podparcia jest znacznie zdrowszy, zwłaszcza dla przeciążonego kręgosłupa. Ale generalnie rzecz ujmując, poduszka pod głową w czasie snu jest potrzebna i z tym faktem zgodzi się mnóstwo ludzi.

Mimo to są też osoby, dla których jej obecność sprawia dyskomfort, a nawet nieprzyjemne dolegliwości za sprawą dodatkowego obciążenia kręgosłupa. Co interesujące, obie grupy mają rację i, o ile spanie na materacu i z poduszką pod głową wydaje się oczywiste, o tyle spanie bez poduszki może mieć uzasadnienie. Dotyczy to przede wszystkim ludzi cierpiących z powodu problemów z kręgosłupem, zwłaszcza na wysokości odcinka szyjnego. Okazuje się, że spanie na płasko w krótkim czasie wyraźnie redukuje ból związany z wadami postawy czy innymi przypadłościami ze strony kręgosłupa. Natomiast w dłuższej perspektywie taka praktyka może jeszcze bardziej pogłębić występujące problemy. Za to pewne jest, iż w każdym przypadku należy skonsultować się z ortopedą, który na podstawie dokonanej diagnozy zaproponuje podjęcie określonych kroków np. w formie rehabilitacji i/lub doboru odpowiedniej poduszki.

Dlaczego poduszki od Gomarco?

Wybierając artykuły do sypialni, warto wziąć pod uwagę nie tylko swoje preferencje dotyczące wyglądu czy stylu, ale również walory użytkowe i ergonomię. Poduszka czy materac są bardzo ważne, ponieważ stykasz się z nimi przez ok. 8 godzin na dobę. Dlatego produkty te powinny być bezpieczne dla Twojego zdrowia – wszystko po to, aby umożliwić Ci zachowanie prawidłowej pozycji kręgosłupa w czasie snu.

Poduszki dostępne w salonach Gomarco to produkty najwyższej jakości, które wykonano z wyjątkową starannością i dbałością o najdrobniejsze detale.

Jedną z nich jest np. poduszka Nucol Medium – posiada wszechstronne zastosowanie, a jej dopasowanie, przewiewność oraz średnia twardość zapewni zdrowy i spokojny sen. Została opracowana przy udziale ekspertów z Dream Clinic Dr. Estivill w Barcelonie zajmujących się medycyną snu. Model wyróżnia się systemem dwufazowego odpoczynku (BI-GRADUAL) oraz zawiera olejek z kwiatu malwy – idealnego w aromaterapii snu.

Jeśli natomiast cenisz niebywałą miękkość i delikatność, specjalnie dla Ciebie dedykowany jest model Cervical – zapewniający głęboki relaks. Jej wyprofilowanie sprawi, że Twoja szyja zyska subtelne oparcie w czasie snu. Co więcej, jest to dwustronna poduszka ergonomiczna, bazująca na piance Visco Innogel.

Natomiast młodszym członkom rodziny można polecić antyalergiczną poduszkę Junior, która zapewnia komfortowy sen już od najmłodszych lat. Posiada dodatek z olejku sojowego, a jej rdzeń stanowi piana Visco Innogel, dzięki czemu jest miękka i dobrze dopasowuje się do budowy anatomicznej dziecka.

Podsumowanie

Sen bez poduszki pod głową może przynieść ulgę w bólu i krótkotrwały efekt – to fakt. Jednak, w dłuższym okresie jest to bardzo niekorzystne działanie mogące prowadzić do poważnych schorzeń ze strony kręgosłupa. Na pewno dobrym pomysłem będzie dobranie komfortowego materaca oraz odpowiednio wyprofilowanej poduszki Gomarco, która pozwoli zachować prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

Co więcej, nie warto sugerować się obiegowymi opiniami o rzekomo korzystnym wpływie spania bez poduszki, ponieważ można sobie w ten sposób bardzo zaszkodzić. Najlepszą radą wartą wdrożenia będzie udanie się do ortopedy, który zbada, postawi diagnozę i zaproponuje możliwe rozwiązania.