Wpisz czego szukasz

Gomarco Dźwięki natury a ich wpływ na zasypianie
22.05.2024

Dźwięki natury a ich wpływ na zasypianie

Jeśli dodać do tego przebywanie na co dzień w nienaturalnym środowisku, jakim są duże, zabetonowane, zatłoczone i zakorkowane miasta, to można z łatwością odgadnąć, że takie otoczenie jest stresorem powodującym bezsenność. Człowiek potrzebuje odpoczynku nie tylko od pracy, ale również od niekorzystnego środowiska, w którym przebywa. Dlatego zdecydowanie warto pójść w kierunku natury, np. słuchając jej dźwięków. Jak to zrobić i jak dźwięki natury wpływają na organizm człowieka? Wyjaśniamy.

Dlaczego odgłosy natury uspokajają?

Szum liści drzew, krople deszczu czy pluskanie fal to naturalne i bardzo wyciszające umysł odgłosy, które również kojąco wpływają na ludzkie ciało. Aby się o tym przekonać, wystarczy udać się na kwadrans do parku i pospacerować przez kwadrans. Wówczas bodźce wizualne i akustyczne sprawią, że stres zmniejszy się, umysł ulegnie oczyszczeniu z toksycznych myśli, a ciało odczuje lekkość i ulgę. Na drugim biegunie jest sztuczne środowisko miejskie, które najzwyczajniej wysysa z człowieka życiową energię, a dodatkowo natłok obowiązków i permanentny brak czasu tylko pogłębiają stan wyczerpania.

Najbardziej ciekawym przykładem metody ułatwiającej zasypianie jest dźwięk kropel padającego deszczu. Równomierne, monotonne i delikatne odgłosy pozwalają umysłowi człowieka zaznać odprężenia oraz zmniejszenia ilości i częstotliwości natrętnych myśli. Stan ten można porównać do medytacji, ponieważ mózg człowieka przechodzi na niższe okresy fal, a to już tylko krok od zapadnięcia w błogi sen. Co ciekawe, odgłosy natury są naturalnym, tzw. białym szumem otoczenia, a więc zwykle neutralnym dla ludzkiego umysłu. Wówczas łatwiej o lepszą koncentrację oraz odbudowę równowagi psychicznej. Zupełnym przeciwieństwem wspomnianych dźwięków są te, których źródło to transport, praca maszyn budowlanych, głośne rozmowy czy krzyki. Człowiek odbiera je jako coś stresującego, ponieważ różnią się dynamiką i natężeniem. Tego typu dźwięki można porównać do nieprzewidywalnej burzy, która podświadomie budzi w człowieku wewnętrzny niepokój oraz różnego rodzaju reakcje ze strony ciała.

Jak przeprowadzić sesję z dźwiękami natury?

Głęboki relaks wywołany kojącymi dźwiękami natury wpływa na komfort psychiczny, a ten z kolei przekłada się na lepszą jakość życia, przy okazji ułatwiając zasypianie. Co więcej, słuchanie naturalnego szumu liści drzew, fal czy padającego deszczu, wpływa na uwalniane hormonu snu, czyli melatoniny. Organizm dąży w ten sposób do zachowania równowagi, a jej efektem jest lepszy sen. Dźwięki natury praktycznie u każdego wywołują poczucie spokoju i bezpieczeństwa, a wyciszenie usprawnia efektywną i naturalną regenerację duszy i ciała. Innym dobroczynnym aspektem jest zmiana fizjologii organizmu, która wyraża się poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego, zwolnienie akcji serca oraz rozluźnienie mięśni, co można odczuć w obrębie głowy, karku, i tułowia.

Warto pamiętać, aby sesja z dźwiękami natury (jeśli nie może faktycznie odbywać się w parku czy pośród drzew) była dostosowana do własnych preferencji. Pozwoli to odnieść znacznie więcej korzyści niż w przypadku z góry narzuconego schematu. Ponadto, oznacza to, że natężenie dźwięku nie powinno być zbyt duże, a pomieszczenie raczej ciche, odizolowane od hałasu. Odgłosów można słuchać za pomocą słuchawek lub wolnostojącego głośnika. Co ważne, odtwarzanie tej samej ścieżki przez dłuższy często powoduje przyzwyczajenie, a wtedy umysł będzie ignorował dźwięki i sesja nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Jeżeli dodatkowo interesujesz się tematem zdrowych nawyków, które pozwolą Ci na podniesienie jakości snu i ogólnie życia, koniecznie sprawdź jeden z wcześniejszych wpisów.

Naturalny sen z Gomarco – materac i poduszka

Wykonanie sesji relaksacyjnej przy użyciu odgłosów natury to bardzo dobry pomysł na zestresowane ciało i skołatane nerwy. Jednak ważnym dopełnieniem będzie również zadbanie o komfortowy materac i poduszkę, ponieważ te dwa elementy w dużej mierze odpowiadają za zdrowe ułożenie ciała podczas drzemki czy snu.

Modelem polecanym dla osób oczekujących wyjątkowo luksusowego materaca jest Tiffany z linii Microsac – olśniewa designem i niezwykłą jakością wykończenia. To wysoki (34 cm), ale średnio twardy materac hybrydowy, który sprawdzi się w każdej sypialni. Świetnie dopasowuje się do budowy anatomicznej osoby śpiącej oraz wzorowo podpiera każdą partię ciała, w tym kręgosłup. Rdzeń materaca składa się ze sprężyn kieszeniowych o zagęszczeniu 1440/m², a wzmocniona rama zapewnia dużą stabilność i przewidywalność. Model posiada aż 9 stref komfortu, dając tym samym efekt spania na chmurze. Dzięki systemom Microsac® i Nanosac® tafla materaca jest przyjazna plecom i skutecznie redukuje poszczególne punkty nacisku. Co więcej, jego antyroztoczowe właściwości są skuteczną ochroną przed różnego rodzaju drobnoustrojami i objawami alergii. Za odpowiednią termoregulację odpowiada warstwa złożona z innowacyjnych kapsułek żelowych PCM o zmiennych fazach, zależnie od temperatury ciała i otoczenia. Natomiast odwracalny topper ReverTop® Gomarco umożliwia utrzymać optymalny mikroklimat o każdej porze roku. Pokrowiec składa się naturalnej bawełnianej tkaniny, zapewniając przewiewność i miękkość w dotyku.

Doskonałym uzupełnieniem materaca Tiffany może okazać się poduszka Nucol Medium. To wszechstronny model, który pasuje do różnych materaców oraz spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Poduszka cechuje się średnią twardością oraz wyjątkowym dopasowaniem (piana memory) do karku i głowy, zapewniając uczucie miękkości i otulenia. Jest to zasługa obecności piany Visco, która była testowana w barcelońskiej Dream Clinic Dr. Estivilla oraz zapewnia doskonalą cyrkulację powietrza. Produkt wyróżnia się innowacyjnym systemem dwóch faz odpoczynku BI-GRADUAL, który pozwala osiągnąć szybką i efektywną regenerację. Podczas produkcji poduszki użyto olejku z kwiatu malwy, który wspiera aromaterapię snu.

Podsumowanie

Wpływ dźwięków natury na zasypianie jest zjawiskiem znanym od tysięcy lat. Każdy człowiek już jako dziecko dostrzegł, że wsłuchując się na przykład w odgłosy rytmicznie spadających kropel deszczu szybko zapada w sen. Dźwięki natury są czymś normalnym i korzystnym dla ludzkiego organizmu, ponieważ pozwalają istotnie zmniejszyć stres, odprężyć ciało i umysł oraz odzyskać życiową energię. Słuchanie natury jest także jedną z metod relaksacyjnych, dlatego warto spróbować i od czasu do czasu przetestować ją u siebie. Wtedy należy pamiętać o doborze ścieżki dźwiękowej, regulacji natężenia głosu i cichym pomieszczeniu. A jeżeli są ku temu warunki, zdecydowanie warto udać się na łono natury, by tam na żywo doświadczyć, jak wiele korzyści przyniesie słuchanie dźwięków natury.