Noworoczne postanowienia to fenomen na skalę światową, ponieważ robi je bardzo wielu ludzi, jednak tylko garstka z nich jest w stanie wytrzymać w postanowieniach dłużej niż miesiąc. To samo dotyczy zarówno dbania o wagę, jak i kondycję, ale także tej delikatnej materii jaką jest sen. Każdy, kto choć raz próbował polepszyć swój nocny wypoczynek, ten doskonale wie, że to trudna sztuka, której opanowanie wymaga cierpliwości i dyscypliny. Jak zrealizować noworoczne postanowienia, aby cieszyć się dobrym i zdrowym snem? Wyjaśniamy.
Działaj stopniowo
Popularne powiedzenie mówi, że nie od razu Kraków zbudowano – dokładnie to samo dotyczy wyrabiania nowych nawyków. Bardzo dużym błędem jest próba wywrócenia do góry nogami swojego polanu dnia wraz z nadejściem magicznej daty, jaką jest pierwszy dzień nowego roku. Praktyka pokazuje, iż u zdecydowanej większości ludzi zapał i chęć zmiany naturalnie wypala się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni, a po miesiącu tylko nieliczni dalej próbują walczyć. Natomiast po 3 miesiącach pozostają już tylko jednostki. Z kolei cała reszta, której nie udało się przetrwać krytycznego okresu, czuje złość i niechęć do dalszych zmian, a nawet popada depresję z powodu niepowodzenia zmiany czy wprowadzenia nowych nawyków.
Na początku najlepiej wybrać sobie tylko jeden czy dwa, które będą w naszym zasięgu. Co istotne, nie warto przywiązywać ogromnej wagi do dat jak np. 1 stycznia. Znacznie lepiej zacząć już pierwszego wieczoru, kiedy tylko to możliwe. Nie odkładaj też działania na „po świętach”, bo wtedy znowu coś wypadnie itd. Możesz też zacząć od pojedynczych drobnych zmian, które będą jednorazowo będą dla Ciebie niezauważalne, ale po kilku tygodniach czy miesiącach przyniosą pozytywny skutek. Natężenie i tempo dodawanych nawyków możesz zwiększać zgodnie ze sowimi preferencjami. Oczywiście, jeśli wolisz od razu wprowadzić nowy nawyk, po prostu to zrób. I jeszcze jedno – nie oczekuj, że już po pierwszym dniu od wprowadzenia zmian, poczujesz przypływ energii i ekstremalną poprawę snu. To tak nie działa. Organizm potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do nowego nawyku i mniej więcej po 2 tygodniach przystosowuje się do nowych warunków funkcjonowanie. Nie wierzysz? To przypomnij sobie, co dzieje się z Twoim organizmem po zmianie czasu i ile zajmuje Ci adaptacja. Tutaj jest tak samo. Skoro wiesz, jak nastawić się do zmiany, to teraz poznaj 6 nawyków, które pozwolą Ci się wyspać.
1. Wycisz się
Najlepszym sposobem na uspokojenie emocji jest medytacja i joga. Równie dobre mogą być delikatne ćwiczenia rozciągające. Chodzi przede wszystkim o to, aby oczyścić umysł ze zbędnego balastu spraw, które zajmują Twoje myśli przez cały dzień. Nastrojowe oświetlenie i cicha spokojna muzyka oraz relaksacyjna kąpiel to także miła odskocznia od zabieganej codzienności. Wyciszenie emocji pozwala szybciej zapaść w głęboki sen.
2. Jedz lekkostrawne posiłki
Tłuste i wysokokaloryczne jedzenie przed snem to nie najlepszy pomysł. Pamiętaj, aby kolacja była z jednej strony pożywna, a z drugiej nie obciążała nadmiernie układu trawiennego. Dlaczego? To prosta droga do trudności z zasypianiem, otyłości i innych chorób. Co więcej, kolację jedz ok. 2-3 godziny przed pójściem spać. Poza tym pij wodę, po porostu i zwyczajnie – zamiast wziąć kolejnego energy drinka czy napoju gazowanego, sięgnij po szklankę wody mineralnej. Dzięki temu nawodnisz swój organizm, pozbędziesz się nadmiaru toksyn oraz dostarczysz cennych mikro- i makroelementów.
3. Zadbaj o ruch
Nie musisz uprawiać sportów wyczynowych, żeby poprawić kondycję, a tym samym polepszyć jakość snu. Wystarczy codzienny, wieczorny spacer albo przejażdżka rowerem tuż po pracy. Bardzo interesującą i nieobciążającą formą aktywności może być też pływanie czy gimnastyka. Dotlenienie ciała oraz uwolnienie endorfin wpłynie pozytywnie na wszystkie organy oraz skutecznie oczyści umysł, a to oznacza dla Ciebie same korzyści. Jedną z nich jest spokojny sen.
4. Zrób cyfrowy detoks
Nieustanne bycie online i nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, które pochłaniają uwagę i cenny czas to plaga dzisiejszych czasów. Obsesyjne sprawdzanie powiadomień, aplikacji czy zwyczajne przetrząsanie skrzynki mailowej wprowadza zbędną nerwowość, utrudnia relaks i ogólne funkcjonowanie w życiu codziennym. Dlatego wyznacz sobie konkretne godziny, kiedy czytasz i odpisujesz na maile, a po pracy najlepiej wyłącz wszystkie powiadomienia i wycisz telefon. Wybieraj tradycyjne formy rozrywki jak czytanie papierowych książek, które nie emitują niebieskiego światła i nie utrudniają zasypiania. A jeśli już musisz korzystać z elektroniki, bo tego wymaga Twoja praca, to nie rób tego później niż 2 godziny przed snem.
5. Zapomnij o obowiązkach
To bardzo trudne zadanie, zwłaszcza przed świętami, ale na szczęście wykonalne. Warto zadbać o tzw. work-life balance, który umożliwi być wydajnym w pracy oraz pozwoli cieszyć się życiem po pracy. W związku z tym, wieczorem staraj się nie myśleć o tym, co było lub co będzie jutro w pracy, lecz skup się na tym co tu i teraz. I bynajmniej nie chodzi o dokładanie kolejnych domowych obowiązków, których i tak masz mnóstwo. Jeśli mimo to, umysł wciąż intensywnie pracuje, weź kartkę i wypisz wszystkie sprawy, którymi masz się zająć następnego dnia oraz po prostu o nich zapomnij. To uwolni Twoją głowę i pozwoli Ci zasnąć. Niech popołudniowa czy wieczorna pora dnia będzie tą, kiedy zajmujesz się sobą i najbliższymi. Również zabawa czy spacer z pupilem będzie miłą formą odprężenia.
6. Stwórz lepszy klimat w sypialni
W tym nawyku mowa zarówno o wystroju, jak i wprowadzeniu korzystnego mikroklimatu w sypialni. Przedmioty i dekoracje w sypialni nie powinny przytłaczać – zaleca się styl minimalistyczny, który da Ci poczucie neutralności. To samo dotyczy kolorów – żadnych krzykliwych pomarańczy czy czerni, znacznie lepsze będą stonowane jasne szarości, biel, cappuccino czy odcienie różu. Poza tym w nocy zadbaj o ciemność i ciszę, zasłoń zasłony lub rolety, żeby zewnętrzne źródła światła i hałasu nie utrudniały snu. Sypialnia to także przestrzeń wolna od elektroniki i innych rozpraszaczy – w ich miejsce ustaw np. rośliny oczyszczające powietrze.
Mikroklimat jest równie ważny co wystrój, dlatego przed snem przewietrz sypialnię (wystarczy 10 minut), zadbaj o optymalną temperaturę – lepiej niech będzie niższa niż wyższa. Pamiętaj, aby codziennie sprzątać oraz wietrzyć materac. To ważne z punktu widzenia redukcji szkodliwych drobnoustrojów i alergenów.
Postaw na komfort
Nieodłącznymi elementami składającymi się na zdrowy sen są materac i poduszka. Ważne, aby były one bardzo dobrej jakości – najlepiej z półki premium lub luksusowej. Warto przy tym pamiętać, że to nie snobizm czy rozrzutność, ale realne działanie zmierzające do zadbania o swoje zdrowie w zakresie snu. Co więcej, zbliżający się nowy rok powinien być dobrym impulsem do podjęcia działań w zakresie poprawy komfortu nocnego wypoczynku.
Rekomendowane materace Gomarco, które pozwolą zaznać wyjątkowego odprężenia to modele ViscoSac Firm i Merkury Plus. Oba z kolekcji Sac. Pierwszy z nich jest dedykowany osobom ceniącym wyjątkową miękkość oraz obecność wyselekcjonowanych materiałów, m.in. wysokoelastycznej piany AQUAPUR®. Wewnątrz materaca obecne są sprężyny SPRINGSAC®FIRM, które doskonale rozkładają ciężar ciała. Z kolei przyjemna w dotyku tkanina to DAMA®Stretch i wiskoza, które zapewniają optymalny mikroklimat. Natomiast za wydajną wentylację odpowiada piana otwarto komórkowa HighFoam®.
Materac Merkury Plus to opcja dla osób szukających wszechstronności i elastyczności, czego dowodem jest obecność takich tkanin jak Stretch4D®, ViscoTitanium® oraz AQUAPUR®. Wysoki komfort podparcia i równomiernego rozkładu nacisku zapewnia rdzeń wykonany ze sprężyn SPRINGSACFIRM®. Wszystko to sprawia, że model ten delikatnie otula ciało podczas snu.
Idealnym podparciem dla głowy i szyi może być poduszka Innogel Maxi wyróżniająca się rewelacyjną ergonomią i jakością wykonania. Produkt wyposażono w technologię Gel PARTICLES ® Fresh, która polega na obecności specjalnych kapsułek żelowych o różnej gęstości odpowiadających za utrzymanie wysokiego poziomu świeżości podczas snu. Optymalnie dobrana sztywność oraz zdolności dopasowania do krzywizn głowy i szyi zapewniają bardzo komfortowy wypoczynek, redukując napięcia mięśniowe.
Podsumowanie
Kształtowanie zdrowych nawyków to proces, który wymaga uwagi i przezwyciężenia wielu mentalnych trudności. Jeśli Twoim celem jest dobry sen, to zwróć uwagę nie tylko na wystrój przestrzeni sypialnej, ale również zastosuj kilka nawyków z zakresu higieny snu ułatwiających zasypianie i poprawiających jakość nocnego wypoczynku. Cała sztuka nie polega na tym, aby od razu zmieniać swoje nawyki o 180 stopni, lecz na tym, by po prostu zacząć, a następnie prawidłowo wprowadzić w życie przynajmniej jeden nawyk i trzymać się go przez kolejne dni, tygodnie i miesiące. Oczywiście początek nowego roku to tylko symbol, który pozwala zacząć nowy rozdział – w tym przypadku dotyczy zdrowego snu. Z kolei narzędzia usprawniające ten proces znajdziesz m.in. w salonach Gomarco.