Wpisz czego szukasz

12.08.2024

Jak emocje i stres wpływają na jakość snu?

To normalne, ponieważ sfera psychiczna człowieka, kiedy jest narażona na silne bodźce zewnętrzne oddziałuje też na ciało. W efekcie Twoje emocje wyrażane w postaci lęków, radości, złości czy ekscytacji zwykle prowadzą do silnego pobudzenia psychofizycznego. Organizm człowieka ma to do siebie, że nawet pojedynczy bodziec wpływa na wiele układów, wzmagając, a nawet zaburzając ich pracę. Jak to się dzieje, że emocje i stres decydują o jakości Twojego snu? O tym poniżej.

Ciało, umysł i… problemy ze snem

Jak pewnie wiesz, zdrowie Twojego organizmu jest w dużym stopniu zależne od właściwego wypoczynku, który potrafi rewelacyjnie zregenerować ciało i umysł. Jeśli masz za sobą dobrze przespaną noc, to tryskasz energią, rośnie Twoja motywacja do działania, a samopoczucie jest po prostu dobre. Do tego dochodzi lepszy wygląd, silniejsza odporność oraz większe zdolności poznawcze, w tym pamięć i koncentracja. Dobroczynny wpływa snu na zdrowie jest faktem, jednak wiele osób często zapomina o tej zasadzie i próbuje bez przerwy działać na najwyższym obrotach. Przeważnie dzieje się to z pominięciem solidnego odpoczynku, za to z dużą dozą sztucznych wspomagaczy w postaci używek, tabletek działających „na wszystko” czy innych wynalazków. W rezultacie organizm przechodzi w tryb awaryjny, by niespodziewanym zasłabnięciem zakomunikować swój sprzeciw wobec wyczerpującego trybu życia.

Oczywiście szybkiemu życiu towarzyszy nieustające napięcie, często też doświadczanie skrajnych emocji i wreszcie przewlekły stres wraz z jego silnymi epizodami. A to wszystko stopniowo kumuluje się i odciska piętno na psychice, która z kolei manifestuje swoje przeciążenie występowaniem objawów somatycznych, czyli różnego rodzaju bólami, wyczerpaniem czy bezsennością. Jak to się dzieje? To bardzo proste. W codziennym życiu, podczas doznawania emocji i stresów, aktywuje się układ współczulny (sympatyczny), którego zadaniem jest przygotowanie obwodowego układu nerwowego (OUN) i ciała do szybkiego podjęcia działania (sławne „walcz lub uciekaj”). Towarzyszy temu wydzielanie określonych hormonów – najczęściej będą to adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Jeśli emocje i nerwowość wezmą górę nad racjonalną oceną sytuacji i zachowaniem dystansu (tzw. zimna krew), wówczas optymalne proporcje wydzielania powyższych hormonów stają się zaburzone. Organizm szykuje się do akcji, czego wyrazem są wyrzuty wspomnianych hormonów powodujących:

  • przyspieszone tętno,
  • wyższe ciśnienie tętnicze,
  • większy przepływ powietrza,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • wzmożoną produkcję śliny,
  • parcie na mocz i/lub stolec.

W takich warunkach organizm nie jest w stanie zasnąć, a tym bardziej utrzymać dobrej jakości snu. Niestety, wielu ludzi, żyjąc w ciągłej gonitwie, jest zdanych na silne bodźce stresowe, które zinterpretowane w sposób nieracjonalny mogą zrujnować zdrowie. Kiedy układ współczulny przejmuje kontrolę nad ciałem, to jego odpowiednik – układ przywspółczulny – nie jest w stanie zapewnić optymalnych warunków do snu. Jeśli zwycięży ten drugi, to wtedy może przystąpić do wyciszenia aktywności organizmu, uwalniając dopaminę, serotoninę i melatoninę, czyli hormony, które sprzyjają uczuciu przyjemnego odprężenia i łatwiejszemu zasypianiu.

Higiena snu w prostych krokach

Jeżeli pragniesz cieszyć się dobrej jakości snem, koniecznie zadbaj o higienę snu. To pozornie zwykłe nawyki, które zestawione razem dają fenomenalne efekty. Co robić, aby tak się stało? Przede wszystkim:

  • dbaj o regularną aktywność fizyczną (ale nie tuż przed snem);
  • na kolację wybieraj lekkostrawne posiłki;
  • pamiętaj o stałych porach pobudki i położenia się do łóżka;
  • stwórz przytulny wystrój sypialni, m.in. poprzez: ciepłą barwę światła, świece zapachowe, stonowane kolory, rośliny;
  • dbaj o czystość i porządek przestrzeni sypialnej;
  • zaopatrz się w solidne łóżko ze stelażem, komfortowy materac i ergonomiczną poduszkę;
  • weź odprężającą kąpiel;
  • zanim położysz się spać, nie pij: kawy, mocnej herbaty, alkoholu i napojów energetycznych;
  • unikaj patrzenia w ekrany co najmniej 1,5 godz. przed snem;
  • przewietrz sypialnię, zadbaj o ciszę, optymalną temperaturę oraz ciemność;
  • jeśli nie możesz zasnąć, zajmij się czymś na kwadrans, np. poczytaj książkę, posłuchaj relaksacyjnej muzyki, zapisz na kartce powracające myśli i plany.

Jak widzisz są to bardzo proste rzeczy, które warto od razu wcielić w życie, aby dać sobie większe szanse na łatwiejsze zasypianie i lepszej jakości sen.

Relaks i odprężenie z Gomarco

Przechodząc od teorii do praktyki w zakresie wyboru wygodnego materaca, zwróć uwagę na ofertę hiszpańskiej marki Gomarco, która słynie z luksusowych produktów, zaprojektowanych z myślą o błogim wypoczynku.

Kiedy stres staje się nie do zniesienia, a ciało jest napięte do granic możliwości, sięgnij po kolekcję Nucol i materac hybrydowy Nucol Premium Soft z funkcją masażu. Produkty wyposażone w system masujący Nucol® są testowane w sławnym ośrodku Dream Clinic Dr. Estivill w Barcelonie, który specjalizuje się w neurofizjologii klinicznej i medycynie snu. Jest to potwierdzenie tego, że materace oferują wymierne korzyści dla zdrowia w sferze dolegliwości fizycznych i prawidłowego snu.

Proponowany model Nucol Premium Soft to odpowiedź na najbardziej wyrafinowane potrzeby użytkownika. Obok wbudowanego systemu masażu posiada on piany z pamięcią kształtu oraz właściwości adaptacyjne. Jest to model wyróżniający się wysokim komfortem, ergonomią i zastosowaniem innowacyjnych technologii. Materac ma aż 36 cm grubości, co przekłada się na obecność 7 stref komfortu i idealne dopasowanie do budowy anatomicznej. Z kolei zdolność do izolacji ruchu pozwala jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania. W tafli znajduje się 4150 sprężyn kieszeniowych, które zostały umieszczone w 3 warstwach, tj. 2 NanoSac® i 1 SpringSac® Slim Firm. Dzięki nim materac zachowuje optymalną sprężystość i elastyczność, co daje stabilne podparcie dla kręgosłupa i tzw. „efekt chmury”. Odwracalny topper Revertop® (patent Gomarco) zapewnia komfort termiczny niezależnie od pory roku. W rdzeniu materaca znajdują się także funkcjonalne piany typu Visco Titanium Gel® i Aquapur Elastic® i Aquapur Firm®, które dbają o optymalny mikroklimat, jak również redukują punkty nacisku i delikatnie otulają ciało osoby śpiącej. Model posiada wentylowany rdzeń oraz właściwości antyroztoczowe, co jest ważne dla alergików.

Podsumowanie

Silne emocje i stresujące chwile są wpisane w Twoją codzienność i sprawiają, że życie nie jest nudne, a często potrafi być bardzo ekscytujące. Drugą stroną medalu jest narażenie na zbyt częste i zbyt intensywne bodźce, które skutkują przeciążeniem układu nerwowego. To prosta droga do powstawania różnych zaburzeń funkcjonowania całego organizmu, w tym chorób cywilizacyjnych i problemów ze snem. Jeśli jesteś osobą emocjonalną oraz łatwo ulegasz stresorom, to niemal pewne, że Twój sen będzie niskiej jakości, a trudności z zaśnięciem będą na porządku dziennym. Dlatego zadbaj o wieczorne wyciszenie, w miarę możliwości zmniejsz obroty w ciągu dnia oraz weź sobie do serca zasady higieny snu. Jednym z pierwszych kroków może być też wybór komfortowego materaca, który ułatwi odprężenie się i polepszy nocny wypoczynek.