Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu doświadczył bezsenności, czyli problemów ze snem. Zjawisko to dotyka ludzi na całym świecie, a szczególnie mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. Szybkie tempo życia, absorbująca praca, towarzyszący jej stres oraz konieczność sprostania obowiązkom dnia codziennego sprzyja rosnącemu napięciu oraz problemami ze snem. Jak temu zaradzić i czy są na to sprawdzone sposoby?
Ile snu potrzebuje człowiek?
Ogólnie rzecz ujmując, sen to niezależny od świadomości stan, podczas którego zachodzi wiele ważnych procesów fizjologicznych dotyczących głównie zmian w funkcjonowaniu mózgu oraz układu krążenia. Wiąże się z tym występowanie różnych faz snu, poczynając od zasypiania, przez sen płytki, po sen głęboki.
Co ciekawe, to, jak długo śpimy jest kwestią bardzo indywidualną. Badania na ten temat prowadzone potwierdzają, że zdecydowana większość ludzi (na ogół ok. 80% populacji) potrzebuje przeznaczyć na sen 7-9 godzin na dobę. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem i starzeniem się organizmu jakość snu systematycznie obniża się.
Bezsenność – objawy
Najczęściej pierwsze problemy z zasypianiem mogą pojawić się już w młodości lub w wieku średnim zwykle między 30 a 45 rokiem życia. Warto pamiętać, że epizod związany z kilkoma nieprzespanymi nocami np. z powodu silnych życiowych przeżyć, stresu czy nieregularnego trybu życia to jeszcze nie powód do niepokoju. Po wyciszeniu emocji i wprowadzeniu zdrowych nawyków, sen przeważnie wraca do normy, a my znów jesteśmy pełni energii. Co ciekawe, przyczynami objawów bezsenności mogą być również używki po które sięgamy zbyt często – mowa o kawie, papierosach, alkoholu czy napojach energetycznych.
Higiena snu w walce z bezsennością
Praktyka pokazuje, że wystarczy zastosować się do pakietu podstawowych porad w zakresie snu, aby w większości przypadków pożegnać bezsenność. Być może na zawsze. Poniżej podajemy kilka z nich.
- Zadbaj o regularne godziny pobudki i kładzenia się spać.
- Umiarkowana aktywność fizyczna po pracy skutecznie zredukuje napięcie.
- Wybierz się na wieczorny spacer, aby dotlenić organizm i rozluźnić się.
- Kolację zjedz ok. 3 godziny przed pójściem spać.
- Kwadrans drzemki po południu to dobry pomysł na odświeżenie umysłu, ale częstsze i dłuższe drzemki mogą spowodować bezsenność.
- Na 2 godziny przed snem zrezygnuj z wyświetlaczy i ekranów, ponieważ emitowane przez nie niebieskie światło oraz nadmiar informacji (bodźców) zaburzają wydzielanie melatoniny i utrudniają zasypianie.
- Postaraj się o relaks przed snem – może to być fragment ulubionej książki, słuchanie spokojnej muzyki czy wypisanie na kartce listy spraw i rzeczy, które będą do wykonania następnego dnia.
- Przewietrz sypialnię tuż przed snem oraz zasłoń rolety i/lub zasłony.
- Kiedy próbujesz zasnąć staraj się nie myśleć o pracy i obowiązkach, lecz o rzeczach pozytywnych, lekkich i przyjemnych, które wprowadzą umysł w stan relaksu.
- Jeśli wciąż nie możesz zasnąć, wykonaj ćwiczenia oddechowe.
Oprócz wyżej wymienionych wskazówek liczy się też centrum sypialni, czyli odpowiednio dobrane łóżko, materac i poduszka. Nie jest tajemnicą, że materace klasy premium są idealnie dopasowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających użytkowników, a odpowiednia technologia produkcji zapewnia trwałość przez wiele lat i dobry regenerujący sen. Stabilne i prawidłowe podparcie kręgosłupa i całego ciała jest podstawą do regenerującego wypoczynku. Dlatego dobrą propozycją mogą być materace wyposażone w innowacyjny system Nucol®, który został przetestowany przez zespół Dr. Estivill – światowej klasy specjalisty w dziedzinie neurofizjologii klinicznej i medycyny snu. Badania przeprowadzone w prestiżowej Dream Clinic w Barcelonie potwierdziły wymierne korzyści, jakie system Nucol® przynosi dla zdrowia. Chodzi tutaj zarówno o te związane z dolegliwościami fizycznymi, jak i w zakresie prawidłowego snu.
Podsumowanie
Sen jest bardzo złożonym stanem fizjologicznym, który łatwo zaburzyć przez niezdrowy styl życia, presję i nadmiar obowiązków. Można temu w prosty sposób zaradzić, stosując się do naszych porad i dbając o komfortowe warunki wypoczynku w postaci wygodnego materaca i ergonomicznej poduszki. Jeżeli problem bezsenności nasila się, wtedy najlepszym wyborem będzie wizyta u lekarza i skierowanie do ośrodka zaburzeń snu.