Wpisz czego szukasz

Jaka-jest-optymalna-temperatura-w-sypialni
27.12.2022

Jaka jest optymalna temperatura w sypialni?

Wielu osobom wydaje się, że kwestia doboru odpowiedniej temperatury w sypialni jest zbędna, i nie ma wpływu na jakość snu. Nic bardziej mylnego, zapewnienie optymalnej temperatury w przestrzeni sypialnej to bardzo ważna sprawa, która przekłada się na zdrowie oraz samopoczucie. Co interesujące, niektórzy cierpią na ciągłe niedogrzanie, inni zaś na permanentne przegrzanie. Pomijając czynniki zdrowotne, na zachowanie komfortu termicznego wpływa to, na czym śpimy oraz w czym śpimy. Jak zatem sprawić, aby mieć optymalną temperaturę w sypialni, niezależnie od pory roku?

Mikroklimat sypialni

Mówiąc o termice przestrzeni sypialnej, nie sposób nie wziąć pod uwagę indywidualnych cech ludzkiego organizmu. Każdy z nas różni się pod wieloma względami, a jednym z nich jest poczucie komfortu termicznego. Jedni będą potrzebować grubej piżamy i ciepłej kołdry oraz maksymalnego odkręcenia kaloryfera, natomiast pozostali nawet zimą wybiorą letnią piżamę oraz kołdrę, a nawet uchylą okno, żeby schłodzić pomieszczenie. Oczywiście nikt nie lubi skrajności, ale tak właśnie wyglądają upodobania różnych ludzi w tej samej sprawie.

Co istotne, preferencje większości osób odpowiadają średniej, która w dużej mierze zależy od aktualnej pory roku i pogody za oknem oraz kondycji organizmu. Dlatego najczęściej wybieranym zakresem temperatur dla zdecydowanej większości populacji będzie przedział między 16°C a 20°C. Zresztą specjaliści zajmujący się badaniami nad snem również rekomendują taki zakres, aby sen był zdrowy i pozwalał na pełną regenerację organizmu. Wyjątkiem od tych granic są dwie grupy, a mianowicie dzieci i osoby starsze, którzy powinni mieć nieco cieplej.

Kolejnym bardzo często pomijanym aspektem jest poziom wilgotności powietrza w sypialni. Dotyczy to zwłaszcza pory zimowej, kiedy nie można za bardzo wietrzyć pomieszczenia oraz domów i mieszkań wyposażonych w systemy klimatyzacji. W efekcie, mimo iż temperatura będzie komfortowa, to wilgotność już niekoniecznie. Za optymalną uznaje się tę na poziomie 40-60%. Doświadczenie pokazuje, że powietrze w sypialni w wielu mieszkaniach jest zbyt suche, a to z kolei prowadzi do nasilenia objawów alergicznych (jeśli ktoś jest alergikiem) oraz wszelkiego rodzaju podrażnień błoń śluzowych nosa, gardła i krtani, a nawet oczu. Skutecznym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka z dala od źródeł ciepła, a więc grzejników, kaloryferów czy nadmuchów klimatyzacji. Dobrym sposobem na zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności będzie stacja pogody informująca o aktualnych parametrach mikroklimatycznych sypialni oraz regularne wietrzenie pomieszczenia (najlepiej po kilka minut rano i wieczorem). Natomiast umiarkowane korzystanie z kaloryfera czy klimatyzacji z pewnością nie zaszkodzi. Warto pamiętać, że również zbyt wilgotne powietrze może prowadzić do infekcji oraz rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych jak grzyby, pleśń, roztocza i inne.

Jak przygotować łóżko pod względem termiki?

Dobór łóżka Gomarco i akcesoriów do snu jest niezwykle ważny z punktu widzenia zapewnienia optymalnej termiki. W zasadzie wszystko, co ma bezpośredni lub pośredni kontakt z ciałem człowieka podczas snu wpływa na zachowanie bądź zaburzenie równowagi termicznej.

Pierwszym i podstawowym elementem będzie łóżko, które stanowi bazę do nocnego wypoczynku. Dobrze, jeśli zawiera solidny stelaż oraz tapicerowanie wykonanie z antyalergicznych materiałów, a także przewiewną konstrukcję. To ważne ze względu na zachowanie prawidłowego obiegu powietrza w nocy oraz utrzymanie higieny.

Drugim elementem jest materac – to najważniejszy komponent, który ma bezpośredni kontakt z ciałem osoby śpiącej. Od jego budowy zależy utrzymanie zdrowego mikroklimatu, dlatego liczy się jakość rdzenia oraz pokrowiec. Sprawdzą się tutaj tylko atestowane materiały i tkaniny będące przyjazne dla ludzkiej skóry.

Trzeci element to poduszka – niezależnie, czy będzie to model profilowany czy klasyczny, liczy się zdolność absorbowania wilgoci oraz wewnętrzne kanały wentylacyjne, które zapewnią naturalny obieg powietrza.

Innymi czynnikami wpływającymi na komfort termiczny będą piżama, pościel i kołdra. W ich przypadku należy zwrócić uwagę na stopień przewiewności i pochodzenie materiałów. Za najlepsze uważa się bawełnę i włókno bambusowe, choć alergicy docenią raczej nieuczulające syntetyki. Tak czy inaczej, muszą one być wysokiej jakości oraz posiadać znane, międzynarodowe atesty i certyfikaty.

Materace z serii Nucol – komfort termiczny i nie tylko

W celu zapewnienia optymalnego komfortu termicznego podczas snu warto zainteresować się materacami hybrydowymi Gomarco. Szczególnie polecane są innowacyjne modele z kolekcji Nucol, które posiadają ergonomiczną konstrukcję oraz wyśmienite właściwości masujące, czyniąc sen seansem błogiego odpoczynku. Seria ta zawiera 5 unikalnych modeli spełniających najwyższe oczekiwania, Każdy z nich posiada zdolność adaptacji do budowy anatomicznej człowieka, zapewniając solidne podparcie dla poszczególnych partii ciała.

Warto podkreślić, że materace Nucol zostały przebadane przez prestiżową klinikę Dr. Estivill w Barcelonie. W efekcie autorski system Nucol odpowiadający za masaż został uznany za przynoszący korzyści w zakresie zapewnienia optymalnych warunków do regenerującego snu. A to bardzo duże wyróżnienie w klasie materacy luksusowych.

Co więcej, zastosowanie systemu Nucol zapewnia nie tylko kojące rozluźnienie mięśni, ale również pozwala na swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz materaca i efektywne odprowadzanie wilgoci. A to przekłada się na zapewnienie optymalnego mikroklimatu snu o każdej porze roku. Dlatego warto zainteresować się takimi modelami, jak:

Podsumowanie

Optymalna temperatura w sypialni zależy od wielu czynników, jednak każda z zakresu 16-20°C będzie korzystna dla większości ludzi. Równie ważnym aspektem jest też wilgotność. Najlepsza to taka na poziomie 40-60%, bowiem pozwoli zachować zdrowie układu oddechowego. Równie istotnym czynnikiem dobranie wysokiej jakości materaca, poduszki i łóżka oraz innych akcesoriów wpływających na jakość snu. A tych najlepiej szukać w salonach partnerskich Gomarco.