Wpisz czego szukasz

sen i migrena
22.11.2023

Sen a migrena: Czy materac i poduszka może pomóc w redukcji bólów głowy?

Dobre samopoczucie oraz zdrowie nie jest dane raz na zawsze, a dbałość o własny dobrostan powinna być priorytetem w planie na każdy dzień. Dlaczego? Aby zachować zdrowie na długie lata. Jak wiadomo rzeczywistość rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza kiedy codzienne obowiązki zajmują nam większość część dnia, a dobry sen to wciąż niedościgniony wzorzec. Efektem wieloletnich zaniechań w tej kwestii może być pojawienie się różnych schorzeń, w tym migreny, która potrafi zamienić życie niejednego w piekło. Jak walczyć z tą przypadłością przy użyciu podstawowych elementów wyposażenia sypialni? Odpowiadamy!

Migrena – możliwa przyczyna

Doświadczenia związane z migreną z pewnością nie należą do najprzyjemniejszych, szczególnie kiedy towarzyszy im bezsenność. A to w prosty sposób przekłada się na jeszcze większe zmęczenie, drażliwość i stres. Nie wspominając o światłowstręcie czy mizofonii. Słowem koszmar. Skoro migrena dopada w najmniej odpowiednim momencie oraz wywołuje tyle negatywnych odczuć, to co zrobić, aby jej zaradzić lub zmniejszyć objawy

Najlepiej zacząć od sprawdzenia na czym śpimy, a więc od poduszki i materaca. Dlaczego od tych dwóch rzeczy? Bo to one towarzyszą nam przez całą noc oraz mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Ich jakość wpływa również na kondycję naszego układu mięśniowo-szkieletowego. Oczywiście pozycja snu też jest istotna, ale to materac z poduszką odgrywają pierwsze skrzypce.

Kojące działanie snu

Newralgicznym miejscem, który ma niebagatelny wpływ na wystąpienie dolegliwości bólowych związanych z migreną, jest kręgosłup, a konkretnie jego odcinek szyjny. Jeśli w tym obszarze dojdzie do przewlekłych napięć, to prawdopodobnie pojawi się migrena. To jedna z podstawowych i dość prostych do zdiagnozowania przyczyn, która zwykle bywa pomijana podczas migrenowego dochodzenia.

Co ważne, niewłaściwe ułożenie kręgosłupa podczas nocnego wypoczynku może wpływać strukturę snu, wywołując zaburzenia fazy REM, która jest niezwykle ważna dla mózgu i układu nerwowego. Innymi słowy – może powodować powstawanie i odczuwanie bólu głowy związanego z migreną. Do skutków niewłaściwego ułożenia kręgosłupa należy dodać również ból i sztywność karku, skurcze czy nawet bezdech senny.

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych naturalnych lekarstw na różnego rodzaju dolegliwości jest sen. O korzystnych właściwościach tego tajemniczego stanu świadomości każdy z nas mógł się przekonać np. podczas przeziębienia czy zmęczenia. Wystarczy krótka drzemka czy kilka godzin głębokiego snu, aby poczuć przypływ energii oraz zmniejszenie bólu. Ludzki organizm jest fascynujący, ponieważ przechodząc w stan snu uruchamia procesy zdrowienia i regeneracji komórek.

Podobnie w przypadku migreny, jednak kluczowe jest to, aby podczas nocnego wypoczynku móc skorzystać z komfortowego materaca i poduszki. Liczy się tutaj stabilne podparcie oraz zachowanie naturalnej pozycji anatomicznej kręgosłupa, co pozwoli na błogie rozluźnienie mięśni oraz zapadnięcie w głęboki, zdrowy sen. Dzięki temu redukcja migreny jest możliwa, szczególnie kiedy jej przyczyna tkwi w złej pozycji snu czy niewłaściwie dobranym materacu lub poduszce.

Na czym spać, nie pogłębiać dolegliwości bólowych?

To trudne pytanie, jednak z pewnością można polecić wysokiej klasy ergonomiczne poduszki i materace, które ułatwią uzyskanie optymalnej pozycji snu, a tym samym sprawią, że dolegliwości bólowe mogą stopniowo się zmniejszać. Warto przy tej okazji wspomnieć o technikach relaksacyjnych, ponieważ stosowane przed snem są bardzo pomocne w uzyskaniu wewnętrznej harmonii, a ponadto pozwalają zmniejszyć poziom stresu i ułatwiają zasypianie.

Od czego zacząć? Najlepiej od wyboru poduszki, której kształt i materiały będą spełniać nasze oczekiwania. Mowa przede wszystkim poduszkach  o klasycznym praz profilowanym kroju. Jest to o tyle istotne, ponieważ pozwala praktycznie każdemu znaleźć dobre podparcie pod głowę i szyję, a tym samym zyskać prawidłowe ułożenie. Należy także wziąć pod uwagę poziom miękkości i przewiewność. Poduszka nie może być zbyt miękka, gdyż prowadzi do zapadania się głowy i szyi, a w konsekwencji zaburzenia pozycji odcinka szyjnego kręgosłupa. Wybierajmy te o średniej bądź nieco wyższej twardości. Ponadto poduszka powinna być przewiewna i zawierać termoregulację. To kluczowe cechy odpowiadające za mikroklimat górnej części ciała podczas snu.

Wspomniane kryteria spełniają poduszki Gomarco, np. modele Innogel Maxi czy Innogel Fresh, które wykorzystują innowacyjną technologię GEL PARTICLES® Fresh, która zapewnia odpowiednią regulację temperatury podczas snu. Obie zawierają specjalną piankę z kapsułkami żelowymi, co przekłada się na redukcję napięć i rozluźnienie mięśni oraz zapewnia uczucie świeżości i komfortu termicznego. Z kolei pianka z pamięcią kształtu redukuje różnorodne naciski wywierane na głowę podczas snu i dopasowuje swoją strukturę do naturalnych krzywizn górnej części ciała. Model poduszki Innogel Fresh posiada pokrowiec z stroną wykonaną z tkaniny Technofresh, czego efektem jest jeszcze lepsza wentylacja.

W przypadku materaca, bardzo dobrym wyborem będzie model z linii Microsac, czyli Moet. To niezwykle komfortowy i zjawiskowy model, który dostarcza niezwykłych doznań oraz imponuje designem. Jego grubość (32 cm) oraz podwyższona twardość pozwala maksymalnie wyizolować każdy ruch. Hybrydowa struktura to z jednej strony stabilne podparcie dla kręgosłupa dzięki sprężynom kieszeniowym (MICROSAC), a z drugiej przyjemne w dotyku tkaniny i odpowiednio dobrana elastyczność dzięki wielu warstwom dedykowanych pianek. Efekt? 9 stref komfortu, termoregulacja oraz opatentowany i ekskluzywny system GOMARCO Rever Top® wykorzystujący technologię TECNO FRESH po letniej stronie toppera. W takim otoczeniu zachowanie zdrowej pozycji snu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Podsumowanie

Migrena należy do jednych z najbardziej uciążliwych dolegliwości, dlatego każde zmniejszenie bólu jest cenne. Wiele osób próbuje różnych metod walki z migreną, jednak często zapomina o podstawowej przyczynie jaką może być niewłaściwa pozycja odcinka szyjnego kręgosłupa podczas snu. W tym przypadku jednym z rozwiązań będzie wybór wysokiej klasy poduszki i materaca, aby równomiernie rozłożyć punkty nacisku poszczególnych partii ciała oraz rozluźnić napięte mięśnie. Pozwoli to zaznać zdrowego i kojącego snu, a być może usunie przyczynę migrenowego bólu głowy. Polecane poduszki i materace można znaleźć i przetestować tylko w salonach sprzedaży Gomarco ulokowanych w wielu miastach w Polsce.