Wpisz czego szukasz

jak poprawić jakość snu
12.11.2023

Techniki relaksacyjne przed snem: Jak poprawić jakość swoich snów?

Życie codzienne bywa stresujące dla każdego z nas. Natłok zadań w pracy oraz obowiązki domowe niejednego potrafią wyprowadzić z równowagi, co najczęściej skutkuje pojawiającymi się problemami ze snem. Dokuczliwa bezsenność potrafi zepsuć wiele planów, zdrowie oraz jakość życia. Szkodliwe nawyki, które często praktykujemy nieświadomie również nie poprawiają sytuacji. Jak sobie z tym poradzić? Czy można w sposób naturalny uzyskać relaks i tak potrzebną równowagę ciała i duszy? Dlaczego wystrój i urządzenie sypialni ma wpływ na jakość snu?

Odprężenie w prosty sposób

Przyjemne rozluźnienie oraz poczucie odpływania to jedne z najprzyjemniejszych doznań, jakich można doświadczyć tuż przed zapadnięciem w sen. Jak się okazuje większość z nas, prowadząc aktywne życie na pełnych obrotach często może o tym zapomnieć. W zamian cierpi z powodu migren, bezsenności oraz przewlekłego stresu. A dobry i kojący sen to tylko wspomnienie z dawnych lat.

Wbrew pozorom opanowanie stresu w takich warunkach jest możliwe, i jak pokazują doświadczenia specjalistów w zakresie snu jest to… proste. Cała tajemnica tkwi w naszym nastawieniu i umyśle. Oczywiście milion myśli na minutę przebiegających przez głowę nie ułatwia zadania, ale wystarczy odrobina chęci, aby w pełni opanować emocje i myśli w celu osiągnięcia pełnego relaksu. Bez specjalnych diet, drogich specyfików czy konsultacji. Poniżej przedstawiamy kilka prostych technik, które pozwolą po pierwsze zresetować umysł, a po drugie – zapaść w zdrowy, głęboki sen. Bez poczucia winy.

Relaksacja mięśni

Tutaj nie chodzi o jogging czy stretching, co oczywiście nie jest złe, jeśli mamy na to chwilę w ciągu dnia, jednak chodzi o osiągnięcie błogiego relaksu za pomocą treningu Jacobsona. Co ciekawe, ćwiczenia te wykonuje się w pozycji leżącej, a zakończenie treningu zwykle skutkuje szybkim zaśnięciem. Trening polega na stopniowym napięciu, przytrzymaniu przez kilka sekund i rozluźnieniu pojedynczych mięśni od głowy po stopy lub na odwrót. Warto przy tym zamknąć oczy, zapewnić sobie ciszę w pomieszczeniu i całą swoją uwagę skoncentrować na wykonywaniu treningu, czyli każdym pojedynczym mięśniu. Poszczególne etapy należy wykonywać powoli, w swoim tempie, aby osiągnąć rezultat. Zwykle po kilku lub kilkunastu minutach możemy zasnąć w poczuciu pełnego rozluźnienia.

Ćwiczenia oddechowe

Kontrolowane wciąganie, zatrzymywanie i wypuszczanie powietrza można bardzo dobrze połączyć z wcześniej wspomnianą relaksacją mięśni. Trening Jacobsona niejako wymusza dostosowanie oddechu osoby ćwiczącej do naprzemiennego napinania i rozluźniania mięśni. Z tą różnicą, że ćwiczenia oddechowe można wykonywać na stojąco, siedząco bądź leżąco. W zasadzie każda pozycja jest dobra, aby choć przez kilka minut za pomocą oddechu uspokoić ciało i umysł. Mechanika ćwiczeń jest łatwa w wykonaniu – najpierw nosem przez 4 sekundy wciągamy powietrze, by przez 8 sekund je zatrzymać, a przez następne 4 sekundy spokojnie wypuścić ustami. Sekwencję powtarzamy aż poczujemy rozluźnienie i spokój. Ćwicząc, skupiamy się wyłącznie na oddechu – dla ułatwienia możemy sobie wyobrażać, jak powietrze krąży w naszym organizmie.

Medytacja

Medytacja ma wiele wspólnego z ćwiczeniami oddechowymi i poniekąd z treningiem relaksacyjnym, jednak w tym przypadku niektórzy rozszerzają ją o praktykowanie filozofii Dalekiego Wschodu. Zgoła odmiennej od naszej europejskiej czy szerzej zachodniej. Tutaj bardzo dobrym przykładem może być popularna joga, która często jest mylnie rozumiana przez osoby niewtajemniczone jako buddyjska modlitwa.

Co ciekawe, aby osiągnąć oczekiwany przez nas efekt relaksu wcale nie trzeba łączyć tu elementów religijnych, ponieważ sam system ćwiczeń jest wystarczający. W efekcie każdy może przynajmniej spróbować tego jakże skutecznego treningu dla ciała i duszy, aby wyraźnie zmniejszyć stres i oczyścić umysł z negatywnych myśli. Dlatego zdecydowanie warto spróbować usiąść w wygodnej pozycji, uspokoić oddech oraz cały umysł skupić na określonej (abstrakcyjnej) rzeczy, by w ten sposób nabrać dystansu i zmienić perspektywę. W Sieci można znaleźć mnóstwo poradników i zestawów pozycji, które z łatwością dopasujemy do swojej kondycji czy preferencji.

Aromaterapia

Zapachom i ziołom od wieków przypisywano uzdrowicielską moc, dlatego znajdziemy je w wielu kulturach świata, często obecnych już od czasów starożytnych. Okazuje się, że kontakt z aromatami określonych roślin pomaga uporać się z bezsennością i korzystnie wpłynąć na codzienne samopoczucie. Ważne, aby zapach nie był zbyt mocny i drażniący. W aromaterapii wykorzystuje się olejki eteryczne z takich roślin jak: lawenda, dzika róża, drzewo sandałowe, hiacynt, rozmaryn, bergamotka czy rumianek. Każda z nich nieco różni się nutą zapachową, ale wszystkie przy odpowiedniej ekspozycji działają uspokajająco i wyciszająco. Olejki można stosować do kąpieli lub po prostu umieścić na krótki czas w sypialni, aby poczuć miłą dla nosa woń. Można też zostawić kilka suszonych listków pod poduszką. To dobry sposób, na wprawienie w dobry nastrój tuż przed snem.

Sprzyjająca przestrzeń

Dbałość o odpowiedni wystrój sypialni również ma wpływ na jakość snu. Urządzając przestrzeń sypialną, można stosować się np. do zasad feng shui, o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów. Jednak najważniejszą rzeczą jest po prostu to na czym śpimy. Mowa o dobrze dobranym łóżku i materacu.

Jeśli chodzi o materac, to korzystnym wyborem dla osób potrzebujących pełnego odprężenia będą modele z linii Nucol Collection posiadające wbudowaną funkcję masażu i przebadane przez barcelońską Dream Clinic Dr. Estivill. Ciekawym przykładem takiego materaca jest model Nucol Premium Soft, który urzeka oferowanym poziomem komfortu i funkcjonalnością. Wbudowana funkcja masażu pozwala na osiągnięcie pełnego relaksu i rozluźnienie dla każdej partii mięśniowej. Ten materac klasy premium posiada budowę hybrydową, co oznacza, że składa się zarówno z pakietu nowoczesnych sprężyn kieszeniowych SpringSac Soft®, jak i elastycznych pianek (np. Aquapur®). Takie połączenie zapewnia optymalny mikroklimat i adaptacyjne wsparcie dla kręgosłupa, co przekłada się na bardzo wysoki komfort i ergonomię podczas snu.

Warto też polecić paletę baz i wezgłowi Gomarco np. bazę Suit 22 Capitone. To bardzo elegancki i praktyczny element każdego łóżka, który sprawdzi się w niejednej sypialni, dodając jej majestatyczności. Z kolei ciekawym dopełnieniem będzie wezgłowie Hera Casual wyróżniające się klasycznym designem i jakością użytych materiałów. Świetnie uzupełni bazę i stanie się godną ozdobą sypialni, nadając przestrzeni harmonii i spokoju.

Podsumowanie

Obecnie poprawienie jakości swojego snu nie może obyć bez stosowania technik relaksacyjnych. Współczesne tempo życia wymaga od człowieka coraz większych poświęceń, przez co sen staje się coraz gorszy, a często dopada nas bezsenność. Odpowiedzią na te niekorzystne zjawiska mogą być techniki relaksacyjne w postaci treningu Jacobsona, ćwiczeń oddechowych, medytacji czy aromaterapii. Co ważne, również wystrój sypialni i dobór odpowiedniego materaca i łóżka ma istotny wpływ na lepszą jakość snu i zdrowie.