Wpisz czego szukasz

Gomarco Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca
12.11.2022

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca?

Dobre pytanie, choć odpowiedź z pewnością nie jest pozbawiona szeregu wątpliwości. Okazuje się, że w klasie materacy premium, ilość dodatkowych udogodnień daje szeroki wachlarz możliwości kreacji wyjątkowego materaca. Taki stan rzeczy jest efektem kreatywności projektantów i profesjonalizmu z jakim podchodzi się do tworzenia materaców z najwyższej półki. Dlatego dziś spróbujemy wskazać, na które parametry warto zwrócić uwagę, wybierając materac. Wbrew pozorom, nieoczywiste i pomijane niuanse mogą mieć niebagatelny wpływ na ergonomię, trwałość i zadowolenie z eksploatacji materaca.

Co znajduje się środku – budowa materaca

Na rynku można znaleźć zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe. Każdy z nich wyróżnia się innymi właściwościami, które bez wątpienia przekładają się na dobry sen. Materace piankowe docenią zwłaszcza osoby ceniące miękkość, elastyczność oraz dopasowanie i otulenie ciała. Zaś modele sprężynowe znajdą zastosowanie u każdego, kto potrzebuje nieco nieco sztywniejszej i sprężystej tafli na przykład ze względu na upodobania czy większą wagę. No dobrze, ale są też produkty łączące obie te cechy – oczywiście mowa o wysokiej klasy materacach hybrydowych. A te występują w ofercie hiszpańskiej marki Gomarco, i to w każdej dostępnej kolekcji. Dlaczego warto się nimi zainteresować? Odpowiedź jest prosta – chodzi o uczucie niesamowitego komfortu, na który składa się nawet kilkanaście wyselekcjonowanych warstw. Każda z nich odpowiada za inne doświadczenie oraz sprawia, że zdecydowana większość osób, które raz przetestują taki materac, nie będą chciały wybrać żadnego innego.

Twardy, miękki, a może średni?

Wybór może być trudny dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w tej kwestii, jeśli dotychczas nie interesowały się tym zagadnieniem albo pragną kupić swój pierwszy prawdziwy materac. To zrozumiałe, dlatego wskazujemy, iż dobór optymalnej twardości/miękkości może być nie lada wyzwaniem. Zachęcamy do tego, aby testować produkty przed zakupem, poprzez leżenie na nich w różnych pozycjach snu. Dzięki temu można sprawdzić, czy materac, którego design nam się podoba właściwie podtrzymuje nasze ciało.

Podpowiedzią może być najczęściej spotykana skala twardości, która mówi nam, czy materac (przynajmniej w teorii) będzie odpowiedni. Wyróżniamy więc materac oznaczone jako:

  • H1 – miękki,
  • H2 – średnio miękki,
  • H3 – średnio twardy,
  • H4 – twardy.

To bardzo prosty sposób, aby mniej więcej określić zakres modeli odpowiadających naszym potrzebom. Choć są i producenci jak np. Gomarco, które posiadają własną skalę, na której podają stopień twardości swoich materaców.

Modele twarde są przede wszystkim polecane osobom o większej wadze. Z kolei materace miękkie będą odpowiednie dla tych, którzy niewiele ważą oraz posiadają drobną budowę ciała. Natomiast w przypadku materaców średnio miękkich i średnio twardych, można założyć, że będą optymalnym wyborem dla osoby o przeciętnym wzroście i przeciętnej wadze, czyli 170-180 cm i 70-80 kg.

Komfort komfortowi nierówny – strefy komfortu są ważne

To bardzo ważna kwestia z punktu widzenia wygody snu oraz regeneracji całego organizmu. Ogólnie przyjmuje się, że im więcej stref komfortu tym lepiej. Jednak czasem to się nie sprawdza, bowiem nie bez znaczenia jest też jakość materiałów zastosowanych w poszczególnych strefach. A więc może zdarzyć się, że mniej będzie znaczyć więcej. Przechodząc do liczb, podstawową wartością jest tutaj 5 stref, ale znajdą się też modele, gdzie będzie ich 7, a nawet 9. Każda sekcja komfortu posiada inną twardość, dzięki czemu może prawidłowo wspierać poszczególne partie ciała, czyli np. głowę i szyję, barki, klatkę piersiową, lędźwie, miednicę, uda i stopy. Istotne jest równomierne rozłożenie ciężaru ciała, aby układ mięśniowo-szkieletowy mógł zregenerować się podczas snu. Idealnym wyborem na pewno będą materace posiadające od  7 do 9 dobrze wykonanych stref komfortu. Wysoka jakość materiałów, komfort i ergonomia na pewno zwiększą cenę ale zdecydowanie nie warto oszczędzać na produktach z którymi spędzamy 1/3 naszego życia.

A co na to Twój kręgosłup – występowanie schorzeń

W Polsce i nie tylko mnóstwo ludzi cierpi z powodu różnego rodzaju dolegliwości ze strony kręgosłupa. To smutne, ale można coś z tym zrobić. Jeżeli wśród naszych czytelników są osoby, którym doskwiera ból pleców (zwłaszcza o poranku) polecamy udać się do specjalisty, który postawi diagnozę, a wśród zaleceń na pewno zwróci uwagę na stosowanie materaca dobrej klasy. W takiej sytuacji mogą to być modele zarówno twarde, jak i miękkie. Ale to zostawmy już specjaliście. Ważne natomiast, aby przed wyborem materaca mieć opinię lekarza i to nią kierować się podczas zakupów, informując o tym sprzedawcę, aby pomógł nam dobrać właściwy model. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na materace z serii Nucol, które wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie zdrowego snu. Mowa o wbudowanym systemie masażu oraz certyfikacji przez uznaną na świecie Dream Clinic Dr. Estivill z Barcelony, która specjalizuje się w neurofizjologii klinicznej i medycynie snu.

(Nie)zbędny duet – pokrowiec i topper

Mimo że te elementy przez wielu bywają pomijane, to pełnią one wyjątkową rolę w procesie zdrowego snu w obszarze utrzymania optymalnego mikroklimatu na styku skóry i materiału oraz pod względem zwiększenia bądź zmniejszenia twardości tafli materaca. Pokrowiec to wierzchnia część każdego materaca, odpowiada za pierwszy kontakt ze skórą oraz gra pierwsze skrzypce w zakresie odczuwania komfortu przez osobę śpiącą. Pokrowiec może być miły i delikatny w dotyku, jak również zapobiegać alergiom wywoływanym przez roztocza. Co więcej, pokrowiec pomaga wydłużyć trwałość materaca, a system Pilow Top (zastosowany w materacu Flavia Up Collection) nie ogranicza komfortu materaca.

Mówiąc o topperze, nie sposób wspomnieć o jego doskonałych właściwościach, które mogą zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć twardość, co pomaga wpłynąć na komfort snu. Co ciekawe, unikalne toppery Rever Top dostępne w wybranych materacach Gomarco, np. Tiffany Microsac Collection, zostały wyposażone w technologię TecnoFresh pozwalającą zachować idealny mikroklimat o każdej porze roku.

Podsumowanie

Wybierając materac do swojej sypialni, na pewno warto zwrócić uwagę na jego budowę, stopień twardości, obecność stref komfortu czy funkcjonalnego pokrowca i toppera, a także na potrzeby własnego ciała. Należy pamiętać, że cena często idzie w parze z jakości. Dlatego przed zakupem polecamy przetestować kilka materaców oraz powiedzieć sprzedawcy o swoich potrzebach czy zaleceniach lekarskich. A nade wszystko nie kierować się modą, lecz zwracać szczególną uwagę na jakość użytych materiałów zamkniętych w rdzeniu. Warto zwrócić uwagę na certyfikację i dokładny skład każdej warstwy. W efekcie, wybierając materace marki Gomarco można mieć pewność nie tylko co do wysokiej jakości produktu, ale również gwarancję dobrego i zdrowego snu przez wiele lat.