Wpisz czego szukasz

Gomarco Sypialnia dla seniora
12.05.2024

Sypialnia dla seniora – jak dostosować przestrzeń do potrzeb starszej osoby?

Jesień życia to wspaniały czas, ponieważ pozwala cieszyć się owocami wynikających w wielu lat pracy oraz powala pełniej i bardziej świadomie doświadczać wszystkich wspaniałych chwil, zwłaszcza w rodzinnym gronie. Równie istotną kwestią jest poziom i jakość wyposażenia przestrzeni mieszkalnej, w tym sypialni, która odpowiada za regenerację organizmu i zachowanie zdrowia na kolejne lata. Z niniejszego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby Twoja sypialnia (lub Twoich rodziców czy dziadków) stała się wygodniejsza i bardziej przyjazna.

Funkcjonalna i bezpieczna – sypialnia dla seniora

Faktem jest, że wraz z wiekiem poziom sprawności psychofizycznej zmniejsza się, a to rodzi różnego rodzaju problemy m.in. z poruszaniem się, szybkością reakcji czy utrzymaniem równowagi. Do tego mogą pojawić się choroby przewlekłe oraz coraz słabnący układ kostno-stawowy i mięśniowy. Dlatego przestrzeń mieszkalna, a wraz z nią sypialna powinny w pełni służyć osobie starszej, aby mogła uniknąć wypadku lub nadmiernego wysiłku towarzyszącego codziennym czynnościom. Dobrym pomysłem będzie usunięcie zbędnych rzeczy oraz instalacja poręczy czy uchwytów, a także eliminacja ostrych krawędzi na rzecz zaokrąglonych czy wykonanych z miękkich materiałów. Wszystko po to, aby przestrzeń była bezpieczna i ergonomiczna dla seniora. Ciekawym rozwiązaniem są antypoślizgowe maty oraz czujniki ruchu, które automatycznie uruchamiają centralne i/lub strefowe punkty świetlne. Pozwala to na wyraźne zmniejszenie ryzyka niebezpiecznego potknięcia się i upadku na podłogę czy ze schodów.

Jeśli mowa o samej sypialni, to podstawową kwestią będzie poprawne ustawienie łóżka – dostęp do niego powinien być możliwie z każdej strony (wyczerpującą informację o tym, jak to zrobić znajdziesz tutaj). Przydatnymi elementami wyposażenia będą na przykład komody i szafki nocne – dobrze, aby były w zasięgu ręki, czyli niezbyt daleko od łóżka. Przyda się też wygodne, stabilne krzesło lub fotel. Równie istotne będzie wygospodarowanie łatwego dostępu do telefonu, może być to mały uchwyt lub stojak. Do tego warto dodać kilka punktów świetlnych o ciepłej barwie w postaci kinkietu nad łóżkiem, lampki nocnej oraz żyrandola czy stojącej lampy. Wszelkie szuflady oraz półki w komodzie i szafie powinny być na wysokości nie powodującej nadmiernego schylania czy sięgania wzwyż – wszystko dostępne z pozycji siedzącej lub stojącej. Dobrym uzupełnieniem będą rośliny, które ożywią wnętrze i stworzą o korzystny mikroklimat. Warto pamiętać, żeby nie przesadzić z umeblowaniem – im mniej, tym lepiej. Z kolei malując ściany, można postawić na jasne kolory, które w sposób naturalny sprzyjają lepszemu nastrojowi i dodają energii. Więcej o urządzaniu klimatycznej sypialni, w tym dla seniora znajdziesz w artykule.

Skorzystaj z propozycji Gomarco

Dobrze dobrany materac to skarb, który pozwala w odpowiedni sposób zadbać o zdrowie i komfort snu osoby starszej. Bardzo ważnym aspektem przy wyborze materaca jest jakość produktu i renoma producenta. Ponadto seniorzy nie powinni przystawać na żadne kompromisy, lecz maksymalnie doświadczać życia i cieszyć się jego jakością, również poprzez dobry sen. W związku z tym, Gomarco przygotowało dwie propozycje, które w pełni odpowiedzą na Twoje potrzeby.

Nucol Premium Soft

To jedna z najlepszych opcji dla osób, które troszczą się o kręgosłup, mięśnie i stawy. Innowacyjny materac Nucol Premium Soft z kolekcji Nucol wyróżnia się obecnością zaawansowanego systemu masażu pozwalającego na regenerację najważniejszych partii ciała. Autorska technologia Gomarco dba o każdy punkt ciała dzięki zaawansowanym programom masującym. Produkt został przebadany przez znaną ośrodek Dream Clinic w Barcelonie prowadzony przez Dr. Estivilla, który jest prekursorem badań w dziedzinie fizjologii snu. Nucol Premium Soft to model najwyższej klasy wyposażony w warstwę NANOSAC® dającą efekt chmury, czyli błogiego relaksu i odprężenia. Tafla materaca jest średniotwarda (zasługa rdzenia ze sprężyn kieszeniowych Springsac Soft®), więc naturalnie i równomiernie rozkłada punkty nacisku. Uwagę zwraca również odwracalny topper Revertop®, który zapewnia optymalny komfort termiczny zarówno w ciepłe, jak i chłodne pory roku. Z kolei za ergonomiczne ułożenie ciała i adaptację do poszczególnych jego partii podczas snu odpowiadają innowacyjne powierzchnie, tj. Aquapur®, Visco Titaniumgel® oraz Thermo Fiber®. Pokrowiec został wykonany z delikatnej i miękkiej w dotyku tkaniny Stretch.

ViscoSac Firm

Materac z linii Sac stanowi bardzo interesujące rozwiązanie dla seniorów, którym zależy na spokojnym śnie na stabilnym, trwałym, a przy tym komfortowym materacu. Taki właśnie jest model ViscoSac Firm – odpowiedź na potrzeby każdego seniora. Wierzchnia warstwa obejmuje pokrowiec z tkaniny DAMA Stretch® obejmującej naturalną wiskozę. W efekcie kontakt z nią jest przyjemny, a włókna skutecznie odprowadzają wilgoć i regulują temperaturę. Materac ma tylko 26 cm grubości, ale wyróżnia się z jednej strony, zwiększoną twardością, a z drugiej – idealnym dopasowaniem do wagi i gabarytów ciała. Konstrukcja opiera się na sprężynowym rdzeniu z SPRINGSAC®FIRM, co wraz ze wzmocnioną ramą tworzy monolityczną i sprężystą taflę skutecznie podpierającą ciało. Bardzo cenną właściwością produktu jest izolacja ruchu, dzięki czemu można uniknąć kołysania podczas zmiany pozycji snu np. przez partnera czy partnerkę. Na uwagę zasługuje również obecność specjalnej piany otwarto komórkowej HighFoam® – dodatkowo zwiększa ona sprężystość i wentylację materaca, zapewniając optymalny mikroklimat i wysoki komfort użytkowania. Oprócz niej jest też piana Aquapur® podnosząca trwałość produktu i dająca przyjemne odprężenie.

Podsumowanie

Stworzenie ergonomicznej, bezpiecznej oraz przyjemnej sypialni dla seniora to nie lada wyzwanie, ponieważ wymaga dobrego planowania zgodnego z potrzebami seniora. Warto pamiętać, że sypialnia to przestrzeń wyjątkowa, a zamysł jej adaptacji powinien opierać się na maksymalnym dostosowaniu do wymagań osoby starszej. Bezpieczne zaaranżowane wnętrza pozwolą uniknąć upadków oraz wpłyną na pozytywny nastrój osoby starszej. Natomiast kwestia łóżka i jego wyposażenia w materac to równie istotna kwestia, ponieważ bezpośrednio przekłada się na jakość snu oraz pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, mięśni i stawów. Dobrze zaplanowana i wyposażona przestrzeń sypialna będzie nie tylko wspaniałym prezentem, ale również bezpiecznym miejscem, które pozwoli funkcjonować na co dzień łatwo i bez wysiłku.