Wpisz czego szukasz

Gomarco Zaburzenia snu - jak z nimi walczyć blog 1100px (2) (1)
22.08.2022

Zaburzenia snu – jak z nimi walczyć?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, iż współczesne tempo życia jest wyjątkowo szybkie. Mnogość obowiązków, coraz więcej wymagań w pracy i domu, ciągła pogoń i nerwowe zerkanie na zegarek, a przecież doba ma tylko 24 godziny. Pęd życia stwarza idealne warunki do wystąpienia zaburzeń snu. Jednak tempo życia to tylko jeden z wielu czynników wpływających na powstanie tych nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego dziś wyjaśnimy, czym są zaburzenia snu, jakie są ich rodzaje oraz jak z nimi skutecznie walczyć, aby dobrze spać i znów cieszyć się życiem.

 

Co to są zaburzenia snu i jakie są ich rodzaje?

Zaburzenie snu to bardzo uciążliwa przypadłość, której doświadczył niemal każdy. Wiąże się przede wszystkim z trudnościami w zasypianiu oraz utrzymaniu snu dobrej jakości. Efektem tego jest wyraźnie obniżony nastrój, uczucie zmęczenia, drażliwość oraz słabsza kondycja systemu immunologicznego. A zatem, nawet po jednej źle przespanej nocy, wszystkie układy organizmu ulegają destabilizacji, co negatywnie odbija się na zdrowiu, zwłaszcza jeśli stan ten utrzymuje się przez wiele tygodni, miesięcy czy lat.

Co ciekawe, aż 55% Polaków doświadcza zaburzeń snu, a 10% cierpi z powodu permanentnej bezsenności. Te informacje nie napawają optymizmem, a lekarze specjalizujący się w chorobach snu i zaburzeniach od lat przestrzegają przed lekceważeniem tego stanu rzeczy. Szczególnie że przewlekła bezsenność to choroba, która sama nie ustąpi i wymaga specjalistycznego leczenia.

Jeśli chodzi o rodzaje zaburzeń snu, wyróżniamy 3 podstawowe grupy:

 • dyssomnie – dotyczą problemów z długością i jakością snu, będzie to np. popularna bezsenność;
 • parasomnie – to nietypowe zjawiska pojawiające się w czasie nocnego wypoczynku jak np. lunatykowanie;
 • zaburzenia wtórne – są rozpoznawane u osób już cierpiących z powodu różnych chorób natury psychicznej i somatycznej.

 

Najczęściej występujące problemy ze snem

Chociaż problematyka snu jest bardzo szeroka, a specjaliści wskazują na wiele typów i odmian, to warto mieć świadomość najczęściej tych występujących. A będą to:

 • bezsenność – czyli nie tylko trudność w płynnym zaśnięciu, ale również w utrzymaniu jego cykli oraz częste wybudzanie się i przedwczesna pobudka;
 • chrapanie i bezdech senny – efektem sennego zwiotczenia mięśni i tkanek gardła jest blokowanie przepływu powietrza z jamy ustnej do płuc, a to wiąże się z uciążliwym chrapaniem i częstymi wybudzeniami, które obniżają jakość snu i negatywnie wpływają na układ oddechowy i krążeniowy;
 • koszmary i lęki – te nieprzyjemne marzenia senne potrafią wybudzić oraz wprowadzić w stan paniki, czemu towarzyszy napięcie mięśni, pocenie się, hiperwentylacja, krzyki czy drżenie ciała;
 • lunatykowanie – nieświadome opuszczanie łóżka i robienie różnych czynności, o których osoba śpiąca nie wie; lunatykowanie może powodować groźne urazy mechaniczne.

 

Jakie są przyczyny zaburzeń snu?

Niekwestionowanym liderem wśród przyczyn dolegliwości związanych ze snem jest stres, zarówno ten przewlekły, jak i krótkotrwały. Może on być spowodowany pracą, niezrównoważonym tempem i stylem życia, kryzysowymi sytuacjami czy zmianami zachodzącymi w życiu człowieka. Zbliżający się deadline ważnego projektu w pracy, choroba członka rodziny, sesja egzaminacyjna, ślub, narodziny dziecka czy zdarzenie drogowe – to wszystko skutkuje pojawieniem się stresu, ten zaś przekłada się na zaburzenia snu.

Innymi przyczynami mogą być przebyte i aktualne choroby, a także problemy z gospodarką hormonalną. Co ważne, przyjmowanie leków oraz przesadzanie z używkami wpływa na pogorszenie się jakości snu. Z kolei ostatnie dwie dekady to olbrzymia popularność korzystania z urządzeń elektronicznych, które emitują niebieskie światło i obniżają wydzielanie hormonu snu – melatoniny, a to wpływa bezpośrednio na problemy z zaśnięciem.

 

Jak pozbyć się zaburzeń snu i cieszyć się życiem?

Pierwszym krokiem jest postawienie właściwej diagnozy i skonsultowanie swojego zdrowia z lekarzem. Przede wszystkim warto zadbać o właściwą higienę snu. Mowa o redukcji stresu poprzez ćwiczenia oddechowe, medytację oraz przebywanie jak najczęściej w otoczeniu przyrody. Do tego dochodzi lekkostrawna dieta, przestrzeganie wieczornych rytuałów jak relaksująca kąpiel, słuchanie spokojnej muzyki czy czytanie ulubionej książki oraz przygotowanie sypialni, czyli:

 • stonowany, delikatny wystrój z zasłonami i roletami;
 • częste wietrzenie oraz utrzymywanie niższej temperatury;
 • minimalistyczne umeblowanie – mniej rzeczy znaczy więcej spokoju;
 • regularne sprzątanie i odkurzanie powierzchni;
 • brak urządzeń elektronicznych w najbliższym otoczeniu (poza budzikiem);
 • ustawienie lampki nocnej o ciepłej barwie światła oraz roślin produkujących tlen;
 • zaopatrzenie się w solidne łóżko oraz materac i poduszkę z wysokiej jakości materiałów.

Koncentrując się na tym ostatnim punkcie, warto zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego materaca, ponieważ to on będzie w głównej mierze odpowiadał za zdrowy i komfortowy sen. Gomarco rekomenduje modele z kolekcji NUCOL, do których zaliczają się materace testowane w barcelońskiej Dream Clinic prowadzonej przez Dr. Estivill. Materace z NUCOL Collection wyróżniają się obecnością innowacyjnej technologii, która łagodzi siłę nacisku na wybrane punkty ciała, zapewniając lepsze krążenie oraz redukcję dolegliwości bólowych ze strony mięśni i stawów. Materace z tej serii posiadają dedykowany system pian adaptacyjnych z pamięcią kształtu i wentylacją. Do tego funkcja masażu, która skutecznie niweluje napięcia mięśni wynikające ze stresu. W efekcie osoba wypoczywająca może liczyć na przyjemne rozluźnienie, poprawę nastroju oraz idealne warunki do komfortowego i zdrowego snu w oryginalnym hiszpańskim stylu.

 

Podsumowanie

Walka z zaburzeniami snu w zdecydowanej większości przypadków wcale nie musi oznaczać wyrzeczeń oraz wizyt u specjalistów. Zazwyczaj wystarczy zadbanie o higienę snu oraz drobne zmiany w sypialni, które pozwolą łatwiej zasnąć, a tym samym podnieść jakość snu. Oczywiście nie można zapominać o podstawach jakimi są odpowiednio dobrane: łóżko, materac i poduszka. A te najlepsze i najbardziej wytworne czekają w salonach parnerskich Gomarco.