Wpisz czego szukasz

jak poprawić swoją efektywność
22.06.2023

Jak poprawić swoją efektywność za pomocą zdrowego snu?

Codzienna aktywność zawodowa i praca na pełnych obrotach to nieodłączny element życia zdecydowanej większość ludzi. Z kolei wysoki poziom efektywności i produktywności, jak również szybkie podejmowanie trafnych decyzji wymaga wyjątkowej koncentracji. Aby zachować tak potrzebną jasność umysłu w sytuacjach krytycznych potrzebny jest zdrowy, a więc głęboki sen. Okazuje się bowiem, że efektywność w pracy oraz odpowiedni odpoczynek w nocy są ze sobą ściśle powiązane. Jak zatem wznieść na wyżyny swoją wydajność, a przy tym cieszyć się dobrym, głębokim snem?

Zadbaj o warunki i otoczenie

Higiena snu

Za tym stwierdzeniem kryje się wiele spraw, które mogą przyczynić się do lepszego snu, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć je w życie. O czym mowa? Przede wszystkim o stworzeniu korzystnych warunków w sypialni i przestrzeganiu rytuałów, które pozwolą na regenerację organizmu w nocy.

W pierwszej kolejności warto zadbać o stałą porę ciszy nocnej. Dla jednych będzie to zaraz po 21, a dla innych kwadrans przed północą. Choć praktyka pokazuje, że każdy organizm jest inny, to jednak ogólna zasada jest taka, że najzdrowszą porą do zapadnięcia w sen jest właśnie czas właśnie przed północą. Warto tak ułożyć sobie plan dnia, aby móc położyć się spać o ustalonej porze, i co ważne – będąc zrelaksowanym. Sprzyjać temu będą np. rozpisanie listy zadań na następny dzień, odprężająca kąpiel, przeczyta czytanie fragmentu ulubionej książki czy posłuchanie spokojnej muzyki. Liczy się tutaj uwolnienie umysłu od codziennych trosk, potoków myśli i zmartwień. Głowa musi mieć czas na przygotowanie do snu. Będzie idealnie, jeśli każdego dnia stanie się to o tej same porze, również w weekend.

Do higieny snu zaliczamy także przygotowanie sypialni, czyli zapewnienie optymalnego klimatu, który sprzyja wyciszeniu organizmu i zapadnięciu w głęboki sen. Mowa o: przewietrzeniu pomieszczenia tuż przed snem, utrzymaniu porządku poprzez regularne sprzątanie i odkurzanie powierzchni, ustawieniu roślin oczyszczających powietrze, jak również zapewnieniu stonowanej aranżacji i nastrojowego oświetleniu o ciepłej barwie. Nie bez znaczenia będzie także utrzymanie optymalnej temperatury – dla większości ludzi jest to 18-19°C. Ponadto dobrze zadbać o zupełną ciemność w sypialni, aby ułatwić szyszynce wydzielanie hormonu snu – melatoniny. Pod żadnym pozorem nie korzystajmy z emitorów niebieskiego światła (smartfony, tablety, komputery, telewizory), które skutecznie utrudnią zasypianie przez następne 1-2 godziny. Równie istotną kwestią jest zapewnienie komfortu akustycznego, ponieważ głośne czy irytujące dźwięki uniemożliwiają zaśnięcie.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności wykonywane regularnie przyniosą więcej dobrego niż jednorazowy, wyczerpujący trening tuż przed snem. Spacer, przejażdżka rowerem albo lekki jogging to idealny sposób na odreagowanie emocji po dniu pracy. Aktywność fizyczna pozwala zredukować napięcie oraz dotlenić mięśnie i kluczowe narządy, co pozytywnie wpływa na kondycję i funkcjonowanie organizmu. Z kolei wyzwolenie endorfin wpłynie korzystnie na samopoczucie i pozwoli cieszyć się wolnym czasem po pracy. Co więcej, ruch na świeżym powietrzu ma także pozytywne oddziaływanie na ludzką psychikę oraz pozwala zadbać o układ kostny. Dobrym pomysłem jest też krótka gimnastyka o poranku, która ułatwi wybudzić ciało i wprowadzić się w pogodny nastrój na resztę dnia.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Lekkostrawne posiłki bogate w błonnik, witaminy i mikroelementy to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia, efektywność oraz… lepszy sen. Przygotowując kolację, trzymajmy się z dala od tłustych i ciężkostrawnych potraw, a pod żadnym pozorem nie przekładajmy obiadu na wieczór. Zamiast tego warto zjeść jogurt z musli lub warzywną sałatkę z pieczywem razowym. Ogólna zasada jest taka, żeby jeść mniej, ale częściej. Z kolei pożywna kolacja powinna być ostatnim posiłkiem dnia, optymalnie 1-2 godziny przed snem. Należy pamiętać, że w godzinach nocnych metabolizm istotnie zwalnia, a ciężkostrawne potrawy czy przekąski tylko niepotrzebnie obciążą układ pokarmowy, skutkując uczuciem ciężkości oraz problemami z zasypianiem. Ponadto ograniczmy spożycie kawy w ciągu dnia, a wieczorem zrezygnujmy z zielonej lub czarnej mocnej herbaty – napoje te zawierają kofeinę i inne substancje, które pobudzają organizm. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna.

Dobry materac jako podstawa zdrowego wypoczynku

Dbając o efektywność i wysoki poziom sprawności intelektualnej w ciągu dnia, nie można zapomnieć o odpowiednim materacu, który pozwoli ciału na błogie odprężenie i zdrowy sen. Prawidłowa pozycja wypoczynku – zbliżona do naturalnej – oraz zapewnienie optymalnego mikroklimatu jest niezbędne do tego, aby organizm mógł wejść w fazę REM i NMREM, korzystnie wpływając na nocną regenerację. Stąd też znaczenia nabiera dobór odpowiedniej jakości materaca, poduszki oraz łóżka – elementów będących podstawą zdrowego snu.

Nucol Collection

To linia materacy od Gomarco, która w pełni dba o potrzeby człowieka w zakresie nocnego wypoczynku. Luksusowe produkty hiszpańskiego producenta zostały stworzone z myślą o zapewnieniu najwyższego komfortu podczas każdego kontaktu z materacem. Wszystko za sprawą systemu Nucol®, który został opracowany w oparciu o innowacyjną technologię dedykowanych pian o zmiennej gęstości. Do tego dochodzą ergonomicznie rozłożone punkty masujące – dają poczucie pełnego rozluźnienia i relaksu. Z kolei programy masujące są sterowane za pomocą pilota, co zwiększa poczucie kontroli i personalizacji masażu.

Co ważne, materace z kolekcji Nucol zostały przetestowane przez ekspertów Dream Clinic Dr. Estivill w Barcelonie specjalizujących się w neurofizjologii klinicznej i medycynie snu. A tym samym są rekomendowane dla osób pragnących zachować zdrowie w zakresie sprawności fizycznej i prawidłowego snu. Łagodzenie nacisku ciała na materac oraz poprawa krążenia krwi to główne korzyści wynikające z użytkowania materaców z linii Nucol. Na uwagę zasługują też zdolności adaptacyjne materaca, które są efektem zastosowania dedykowanych pian z pamięcią kształtu. Natomiast wbudowane kanały wentylacyjne poprawiają cyrkulację powietrza i zapewniają optymalny mikroklimat o każdej porze roku.

Nucol Collection składa się z 5 wyjątkowych modeli:

Każdy z nich posiada unikalne właściwości dedykowane osobom o różnych potrzebach w zakresie dopasowania do kształtu ciała, twardości i użytych materiałów. Wszystkie łączy wyjątkowy design, komfort oraz zdolność do zapewnienia najwyższej jakości snu, który pozwoli osobie śpiącej wypocząć i uzyskać wysoką efektywność, kreatywność i jasność umysłu w pracy i poza nią.

Podsumowanie

Efektywność połączona z łatwością koncentracji oraz zdolnością podejmowania dobrych decyzji jest niezbędna do radzenia sobie z wyzwaniami i problemami w życiu zawodowym. Kluczem jest tutaj dbałość o dobrej jakości sen, na który składa się wiele elementów, poczynając od nawyków, a kończąc na wyposażeniu sypialni. Utrzymanie dyscypliny zdrowego wypoczynku oraz zaopatrzenie się w komfortowy materac od Gomarco z pewnością przyczyni się do lepszego funkcjonowania na co dzień.