Wpisz czego szukasz

22.04.2024

Jak uniknąć koszmarów sennych?

Często towarzyszy im wybudzenie w środku nocy, krzyk, a nawet atak paniki. To zupełnie normalne zjawisko – od czasu do czasu każdemu człowiekowi może przyśnić się koszmar. A co, jeśli koszmary przydarzają się znacznie częściej niż dotychczas? Czy można i jak temu zaradzić? O tym poniżej.

Marzenia senne są różne

Trudno znaleźć osobę, które nie chciałaby, aby każdy jej poranek był wyjątkowy, dawał przypływ życiowej energii oraz przynosił poczucie dobrze przespanej nocy. Przyjemne i inspirujące sny dostarczające pozytywnych emocji na resztę dnia to coś, co poprawia nastawienie do życia oraz daje wewnętrzną siłę. Jednak rzeczywistość nigdy nie jest idealna, dlatego epizody z koszmarami sennymi są wpisane naturę człowieka. Oczywiście to nic złego, a nawet dobrze, że można doświadczać różnych emocji – i tych dobrych, i tych złych – wówczas życie staje się pełniejsze i… ciekawsze. Kiedy koszmary przydarzają się nadzwyczaj często i nie możesz sobie z nimi poradzić, to należy przyjrzeć się codziennym nawykom i higienie snu, bo to w nich może ukrywać się przyczyna.

Jak powstają koszmary?

Ogólnie rzecz biorąc, każdy koszmar to nic innego jak marzenie senne, które powstaje w mózgu i zwykle nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Natomiast fakt, że niesie ze sobą negatywne emocje, a często strach i przerażenie, pozwala udowodnić jak złożona i skomplikowana jest ludzka psychika. Podobnie jak inne sny, także koszmary przeżywasz w fazie snu głębokiego, czyli REM. Najczęściej ma to miejsce nad ranem lub w środku nocy, co niejednokrotnie skutkuje budzeniem się z krzykiem, wymachiwaniem kończynami oraz przyspieszonym oddechem i wręcz palpitacją serca. Nie da się ukryć, ze ciało reaguje na koszmary – wydzielany jest hormon stresu (kortyzol), a układ krążenia oraz oddechowy podkręcają tempo. W efekcie po nocnym koszmarze odczuwasz strach, złość oraz zmęczenie. Co zatem powoduje te nieprzyjemne objawy?

Na powstawanie koszmarów składają się m.in. takie czynniki jak:

  • ciężkostrawny posiłek spożyty na krótko przed snem;
  • wszelkie doświadczenia stresowe jak np. silny epizod stresu czy przeżywanie przewlekłego stresu;
  • występowanie PTSD (zespołu stresu pourazowego);
  • różnego rodzaju zaburzenia i choroby o podłożu psychicznym (lęki, depresje i inne);
  • skutki uboczne leków;
  • spożywanie dużych dawek alkoholu;
  • chrapanie i bezdech senny;
  • niewygodny materac;
  • ogólnie niewłaściwa higiena snu.

Koniec z koszmarami – jak sobie z nimi radzić?

Aby zapewnić sobie oczekiwany komfort snu bez koszmarów, należy przede wszystkim zadbać o higienę snu, o której był już kiedyś artykuł. Mowa m.in. o utrzymaniu porządku w sypialni, rezygnacji z ekranów przed snem, stosowaniu technik relaksacyjnych czy zapewnieniu dobrego mikroklimatu oraz ciszy i ciemności w sypialni.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest przestrzeganie stałych momentów kładzenia się spać oraz pobudek. Również aktywność fizyczna i zbilansowana dieta mają swoje znaczenie – ruch i posiłek przed pójściem spać nie są idealnym rozwiązaniem. Jak było wspomniane wyżej, bardzo wiele przypadków występowania koszmarów wynika z nadmiernego stresu oraz szybkiego tempa życia. Dlatego dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia relaksacyjne (był o tym wpis), a także redukcja liczby obowiązków na rzecz odpoczynku i kontaktu z naturą. Jeśli wymienione wskazówki nie wystarczą, należy udać się do lekarza na konsultację oraz wykonanie przynajmniej podstawowych badań, które pozwolą zweryfikować aktualny stan zdrowia.

Materac przeciw koszmarom?

Może wydać się dziwne, ale nawet tak prozaiczny aspekt jak wybór odpowiedniego materaca może mieć kolosalny wpływ na jakość Twojego snu. A tym samym może przełożyć się na to, czy przyśnią Ci się koszmary. Odpowiedni materac pozwoli rozluźnić ciało oraz wpłynie na lepszy nastrój, dzięki czemu umysł zacznie nadawać na zupełnie innych, pozytywnych falach. To bardzo ważne, ponieważ stan psychofizyczny, zwłaszcza tuż przed pójściem spać ma bardzo silny wpływ na to, co może się przyśnić. Dlatego zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wygodny materac, dający poczucie pełnego relaksu.

Gomarco poleca

W ofercie hiszpańskiego producenta można znaleźć mnóstwo bardzo komfortowych modeli. Jednymi z ciekawszych w kontekście uniknięcia koszmarów sennych jest materac Queen z kolekcji Microsac. To uosobienie wyrafinowanego komfortu oraz wytwornego stylu na miarę najbardziej luksusowych wnętrz. W dodatku jest to miękki materac, który idealnie dopasowuje się do ciała, otulając je. Za pełną wygodę odpowiada aż 9 stref komfortu, tafla o grubości 36 cm, solidna rama oraz wnętrze z innowacyjnymi kapsułkami PCM. W rdzeniu znajduje się podwójna warstwa sprężyn kieszeniowych MICROSAC®. Materac posiada ochronę przeciw roztoczom, a także zachowuje optymalny mikroklimat niezależnie od pory roku – to zasługa opatentowanego systemu Gomarco Rever Top® z technologią tecnofresh po letniej stronie toppera. Pokrowiec został wykonany z materiału microtencel oraz naturalnej bawełny organicznej. W efekcie materac Queen zapewnia zdrowy sen oraz pozwala zaznać błogiego wypoczynku.

Drugą propozycją jest model Nucol Premium Duo z linii Nucol będący jednym z najbardziej innowacyjnych materacy w ofercie. Materace z tej kolekcji posiadają dedykowany system masażu Nucol®, który został przetestowany przez zespół specjalistów snu pod kierunkiem Dr. Estivill w słynnej barcelońskiej DreamClinic. Materac wyróżnia się wyjątkową ergonomią oraz pozwala doświadczyć stanu głębokiego relaksu dzięki aktywności systemu masującego wszystkie kluczowe punkty ciała. Wspomniany model świetnie spełnia swoje zadanie o każdej porze roku, zapewniając komfortowe warunki termiczne – przyjemny chłód latem oraz ciepło zimą. Ponadto dopasowuje się do kształtu ciała i solidnie podpiera kręgosłup, aby wszystkie mięśnie i stawy mogły odpocząć.

Podsumowanie

Koszmary senne są rzeczą zupełnie normalną. W ten sposób ludzka psychika próbuje zmierzyć się z różnego rodzaju przeżyciami i stresami. Problem pojawia się wtedy, gdy koszmary występują bardzo często i wydatnie obniżają jakość snu oraz stopień zadowolenia z życia. W celu uniknięcia koszmarów warto zadbać o prawidłową higienę snu, w tym o dobrej jakości materac, który pozwoli rozluźnić ciało i dać poczucie pełnego relaksu. A jeśli mimo to koszmary wciąż wracają, dobrym pomysłem będzie wizyta lekarska.