Wpisz czego szukasz

22.08.2024

Czym jest dług snu?

W codziennym pędzie łatwo zapomnieć o zrobieniu krótkiej przerwy na drzemkę czy zadbaniu o higienę snu, a to pierwszy krok do wypoczynku gorszej jakości. Kolejnym jest często nieświadome skracanie czasu trwania snu, co w bezpośredni sposób przekłada się na powstanie niedoboru snu. Czym jest dług snu i jak spłacić go bez wyrzeczeń?

Dług snu – co to jest?

Jest to ujemny rezultat powstały na skutek różnicy między liczbą godzin, których potrzebujesz do optymalnej regeneracji organizmu (np. 8) a liczbą godzin, które faktycznie przesypiasz w ciągu nocy (np. 4). Na tym przykładzie widzisz, że deficyt wynosi 4 godziny w skali jednej nocy. A to oznacza, że Twój następny dzień będzie daleki od udanych ze względu na niewyspanie, obniżony nastrój czy gorszą koncentrację. W teorii takie obliczenia wydają się banalne, ale w praktyce bardzo trudno zachować zdrowy balans, jeśli Twoja codzienność to niekończące się obowiązki i sprawy do załatwienia. Często nawet nie masz świadomości, że tworzysz swój dług snu, ponieważ cały czas żyjesz w przeświadczeniu, iż nieco odsypiając w weekend czy drzemiąc w wolnej chwili, wyrównujesz rachunek. Niestety, są to półśrodki, a zwykle tylko pobożne życzenia. Przewlekły i duży dług snu prowadzi do wystąpienia problemów zdrowotnych, m.in. z układem krążenia, gospodarką hormonalną czy otyłością.

Jak spłacić dług snu?

Jeżeli chcesz racjonalnie zredukować deficyt snu, możesz zacząć od odsypiania w weekendy – to normalne, w końcu trudno nagle zmienić wszystkie plany w trwającym tygodniu, aby pospać dłużej. Ale pamiętaj, że to tylko doraźne działanie. Najlepsze efekty otrzymasz, gdy całkowicie zreorganizujesz rytm dnia i dostosujesz go do swojego dobowego zegara biologicznego. To najlepszy regulator Twojego organizmu, który pozwoli Ci utrzymać optymalny balans między codzienną aktywnością a odpoczynkiem. Dlatego mając dług snu, postaraj się trzymać sztywne godziny kładzenia się spać oraz pobudki, z tym zastrzeżeniem, że przez kilka pierwszych dni lub tygodni (w zależności od wielkości deficytu) będziesz spać przynajmniej 8 godzin. Pozwoli to ustabilizować gospodarkę hormonalną Twojego organizmu oraz wyrobić nawyk regularnego wypoczynku.

Kolejną kwestią jest zachowanie higieny snu, dzięki której pozbędziesz się kłopotów z zasypianiem, a jakość nocnego wypoczynku systematycznie będzie się poprawiać. Jak pewnie wiesz, do tego rodzaju higieny zalicza się wspomniana wcześniej regularność, ale także zadbanie o przestrzeń sypialną w zakresie jej aranżacji (pisaliśmy o tym tutaj). Chodzi także o wyposażenie oraz warunki termiczne, świetlne i akustyczne panujące w sypialni. Nie bez znaczenia są również techniki relaksacyjne oraz codzienna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Ponadto unikaj korzystania z ekranowych urządzeń elektronicznych, zanim ułożysz się do snu, ponieważ emitowane przez nie niebieskie światło skutecznie utrudnia wydzielanie hormonu snu. Bardzo ciekawym sposobem na wyciszenie umysłu ze stanu hiperaktywności jest wsłuchanie się w dźwięki natury, o czym przeczytasz tutaj. Możliwe, że masz opory przed poświęcaniem aż tylu godzin na standardowy sen, a oprócz tego jeszcze nadprogramowe godziny niwelujące deficyt. Na początku każdy tak ma, nie mogąc zrozumieć, że „przesypianie” życia może być po dobre, przynajmniej w początkowej fazie. Wszystko rozbija się o jakość i ilość tego snu. Dobrze zostało to wyjaśnione w jednym z wcześniejszych wpisów na temat poprawy efektywności za pomocą prawidłowego snu. Dlatego przeanalizuj swoje nawyki i zweryfikuj, czy przypadkiem bilans nie jest ujemny.

Nie zaciągaj długu snu – wybierz materac Gomarco

Co zrobić, aby uniknąć przewlekłego deficytu snu? Oczywiście optymalnym rozwiązaniem byłoby przestrzeganie reguł efektywnego odpoczynku. Jednak dodatkowym motywatorem będzie posiadanie wyjątkowo komfortowego materaca, który sprawi, że potencjalna przyjemność wypoczynku na nim okaże się większa niż zajmowanie się kolejnymi zadaniami i aktywnościami.

Odpowiedzią na tę zagwozdkę jest oferta Gomarco z serią Nucol, a w niej niezwykle komfortowy model hybrydowy Adapt Sac z wbudowanym systemem masażu Nucol®. Materac posiada grubą (32 cm), solidną taflę, która kryje w sobie aż 14 funkcjonalnych warstw otulonych miękkim pokrowcem StretchHI, a całość jest wzmocniona sztywną ramą.

Średni poziom twardości, wysoki stopień dopasowania do budowy anatomicznej oraz obecność 7 stref komfortu pozwala osiągnąć błogie odprężenie. Materac wyróżnia się ogólną dobrą wytrzymałością, sprężystą strukturą oraz zastosowaniem innowacyjnego systemu Nucol®, który posiada 12 wibrujących punktów o różnej gęstości i rozłożonych w 6 rzędach. Rozwiązanie zostało z sukcesem przetestowane przez uznaną Dream Clinic Dr. Estivill w Barcelonie zajmującą się neurofizjologią kliniczną i medycyną snu, co jest dowodem na to, że materac przynosi wymierne korzyści dla zdrowia.

W zestawie znajduje się opatentowany, odwracalny topper Revertop®, który wykorzystuje technologię Tecnofresh®, dając komfort termiczny o każdej porze roku. Materac znany jest z dobrej wentylacji (usuwanie wilgoci i nadmiaru ciepła) oraz pian z pamięcią kształtu Visco Titanium Gel®. Te ostanie mają zdolność adaptacji do krzywizn ciała, a dzięki obecności cząsteczek żelu i tytanu wpływają korzystnie na regeneracje mięśni. W standardowym rozmiarze produkt zawiera 720 sprężyn kieszeniowych SpringSac Soft®, co przekłada się na redukcję punktów nacisku i stabilne podparcie kręgosłupa. A co najważniejsze, materac jest przyjazny alergikom za sprawą właściwości antyroztoczowych.

Podsumowanie

Dług snu to bardzo powszechne zjawisko, które dotyka coraz więcej ludzi – być może i Ciebie. Jeśli tak, to miej świadomość, że deficyt snu może wyrządzić wiele złego w Twoim organizmie, włącznie z obniżeniem jakości życia. Niekorzystna różnica między optymalną a faktycznie przespaną liczbą godzin prowadzi do zaciągnięcia długu snu. Dobra wiadomość jest taka, iż jego spłata może nastąpić już następnej nocy czy w weekend, ale równie dobrze może trwać dobrych kilka tygodni, jeśli wolisz „niższe raty”. W skrajnych przypadkach liczba brakujących godzin snu jest tak duża, że nie sposób ich nadrobić, co przeważnie prowadzi do niewypłacalności w postaci pojawienia się różnego rodzaju chorób. Dlatego zdecydowanie nie warto seryjnie zarywać nocy, a jeśli już tak się zdarzy, to odsypiać je jak najszybciej. Ponadto, cennym nawykiem jest dbałość o higienę snu, która pozwala lepiej zorganizować wypoczynek, a tym samym poprawić jego jakość.