Wpisz czego szukasz

Kobieta w łóżku z kręconymi włosami
12.06.2024

Czy sen wpływa na kondycję włosów i skóry?

Mówiąc o regeneracji, nie sposób nie wspomnieć o włosach oraz skórze, które również odbudowują swoją kondycję podczas snu. Specjaliści zajmujący się badaniem snu od lat zwracają uwagę, że włosy i skóra również potrzebują optymalnych warunków do odbudowy – a takie może im zapewnić tylko zdrowy sen. W efekcie nocny wypoczynek w dużej mierze wpływa na zdrowie i wygląd człowieka. W jaki sposób i na co konkretnie? O tym poniżej.

Sen jest dla Ciebie bardzo ważny

Na wstępie warto podkreślić, że sen to złożony proces, w którym istotna będzie zarówno jego długość, jak i jakość, ponieważ oba aspekty uzupełniają się. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz zachowania zdrowia. Wśród najczęściej pojawiających się zaleceń w zakresie długości trwania snu, podaje się wartości od 7 do 9 godzin na dobę – w zależności od wieku, płci, stylu życia czy stanu zdrowia. Natomiast niemal wszyscy są zgodni, że spanie 5 godzin lub mniej oznacza poważne konsekwencje dla organizmu, szczególnie w dłuższej perspektywie. A to z kolei może bezpośrednio wpływać właśnie na kondycję włosów i skóry.

Jeśli mowa o jakości, to trudno nie wymienić podstawowych zasad higieny snu, warunków w sypialni, aktywności fizycznej czy diety. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na długi sen w nocy, to pewnym rozwiązaniem mogą być drzemki w ciągu dnia – więcej o skuteczności drzemki przeczytasz we wcześniejszym tekście. Co ciekawe, również sposób w jaki zasypiasz może decydować o tym, czy sen będzie głęboki czy płytki. Aby zasypianie przychodziło łatwo i naturalnie, rozważ np. wsłuchanie się w dźwięki przyrody, o których był już wpis.

Wysypiając się, dbasz o zdrowie skóry i włosów

Przechodząc do tematu włosów i skóry w kontekście snu, warto wspomnieć, że analiza nawet pojedynczego włosa przez trychologa (specjalisty zajmującego się włosami) może bardzo dużo powiedzieć o aktualnym stanie Twojego zdrowia. Natomiast skóra to największy narząd, którego rola w organizmie jest przez wielu niedoceniana i postrzegana głównie przez pryzmat estetyki. A to duży błąd, ponieważ skóra pełni nie tylko funkcję ochronną, ale również stanowi barierę immunologiczną dla drobnoustrojów chorobotwórczych oraz dba o termoregulację organizmu.

Dobrej jakości i optymalnej długości sen oznacza:

  • lepsząkondycjęwłosów – osoba wyspana z pewnością zachowa gęste włosy, mniej łamliwe oraz wyraźnie zredukuje ich wypadanie, ponieważ mieszki włosowe zostaną dobrze ukrwione i odżywione podczas snu; co więcej, lepszy sen to także mniej stresu i mniej problemów z włosami i skórą głowy (np. łupież);
  • mniejszeryzykochoróbautoimmunologicznych – m.in. alergii, reumatoidalnego zapalenia stawów czy łysienia plackowatego; ta ostatnia przypadłość choć jej główną przyczyną są geny, to m.in. wynik długotrwałego stresu i problemów ze snem, które mogą wywołać lub pogłębić ten rodzaj utraty włosów;
  • redukcjęlubspowolnieniepojawieniasięzmarszczek – podobnie jak w przypadku włosów, w czasie snu organizm odpręża się i odpoczywa, dostarczając niezbędnych składników odżywczych do wszystkich narządów ciała, w tym skóry; w rezultacie dobrze dotleniona, ukrwiona i odżywiona skóra posiada więcej włókien kolagenowych, więc jest bardziej jędrna i odporna na tworzenie się zmarszczek;
  • zdrowowyglądającąskórętwarzy – lśniąca i nawodniona skóra jest oznaką zdrowia, a sen może tutaj tylko pomóc; lepszy dopływ krwi do komórek skóry podczas snu to sekret zdrowej i naturalnie estetycznej skóry;
  • brakpodkrążonychoczu – źle przespaną noc lub brak snu widać już następnego dnia na skórze pod oczami; cienie oraz lekkie nabrzmienie w tych okolicach jest efektem niewystarczającej regeneracji i słabego krążenia krwi na poziomie naczyń krwionośnych.

Waga snu w niwelowaniu niedoskonałości skóry i włosów jest nie do przecenienia. Dlatego dbając o siebie, najpierw postaw na lepszej jakości sen, który bardzo szybko przyniesie Ci same korzyści. Będzie to uczucie wyspania, przypływ życiowej energii oraz lepszy nastrój. A w następnej kolejności zdrowszy wygląd.

Dobry materac i poduszka

Niestety, większość ludzi wciąż nie przywiązuje odpowiedniej wagi do tego na czym śpi. W trosce o zdrowie najwyższy czas to zmienić i dobrać materac spełniający Twoje potrzeby. To samo dotyczy poduszki.

Dobrym wyborem będą materace hybrydowe o hiszpańskim rodowodzie – przykładowo model Coral z kolekcji Up, który cechuje się wytrzymałością, stabilnością oraz elegancją. Ten materac docenią osoby o większej wadze oraz preferujące posiadanie twardszego podłoża, za które odpowiada wkład sprężynowy SpringSac®. Jego zaletą jest równomierny rozkład ciężaru ciała oraz brak nadmiernego nacisku. Materac zawiera warstwę miękkiej antyalergicznej bawełny organicznej oraz specjalną piankę Aquapur®, która nadaje materacowi optymalną sprężystość i komfort. Posiada komórkową strukturę, co skutkuje wydajniejszym i szybszym odprowadzaniem wilgoci oraz efektywniejszą wentylacją. Z kolei system podwójnego komfortu jest kluczowy dla zapewnienia poczucia relaksu i odprężenia dla kręgosłupa, mięśni i stawów. W pokrowcu zastosowano dedykowane tkaniny – wiskozę, jedwab i kaszmir – odpowiadające za jeszcze lepszy mikroklimat.

Więcej o zaletach nowoczesnych materaców hybrydowych znajdziesz tutaj.

Doskonałym uzupełnieniem ekskluzywnego materaca będzie dopasowana poduszka. Taką może być Visco Carbono – ergonomiczny model dbający o wysoki komfort snu. Poduszka wyróżnia się nieco większą twardością oraz posiada technologię pamięci kształtu, co pozwala na idealne dopasowanie się tafli do konturów głowy i karu. Efekt? Maksymalne odprężenie i uczucie lekkości. Obecność cząsteczek węgla redukuje napięcie elektrostatyczne, a tym samym poprawia regenerację i warunki snu. Poduszka jest sprężysta i wyposażona w kanały wentylacyjne, zapewniając optymalną termoregulację w każdych warunkach. Za jeszcze lepsze doświadczenia w kontakcie z poduszką odpowiada przyjemny w dotyku pokrowiec wykonany z bawełny i satyny.

A jeśli zastanawiasz się, czy rezygnacja z poduszki jest dla Ciebie, zajrzyj do tego artykułu.

Podsumowanie

Jak widzisz kondycja włosów i skóry jest uwarunkowana m.in. liczbą godzin i jakością snu. Nawet najmniejsze zakłócenia w tej materii niemal od razu są widoczne np. w postaci podkrążonych oczu. Jednak prawdziwe spustoszenie może przynieść niewystarczający i/lub niskiej jakości sen, szczególnie gdy nie jest to epizod, a stale powtarzający się cykl trwający tygodnie, miesiące czy lata. Dobry sen to podstawa zdrowia – tak sfery fizycznej, jak i psychicznej. Nawet najlepsza pielęgnacja włosów i skóry przy pomocy kosmetyków nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeśli nie zadbasz o podstawy, czyli regenerujący sen.